Múzeumot nyitottak a híreknek
Tíz év munkája és 450 millió dollár (73 milliárd forint) értékű beruházással monumentális új sajtómúzeum, a news (hír) és a museum szó összevonásából alkotott neve szerint Newseum épült fel Washingtonban.
A korábbi sajtómúzeum egy jóval kisebb épületben működött, főleg a szakmát érdekelte, az új intézmény az amerikai főváros múzeumi negyedének egyik turistacsalogató nevezetessége lesz. A hivatalosan pénteken felavatandó Newseum látogatója sok ezer történelmi címoldallal, több száz órányi filmfelvétellel ismerkedhet majd meg, interaktív játékokban vehet részt a 14 kiállítási útvonalon, a tizenöt konferenciateremben, két filmstúdióban.
A múzeum tervét az USA Today című napilap alapítója, Al Neuarth kezdeményezte, és az általa létrehozott Freedom Foundation (Szabadság Alapítvány) valósította meg. Az alapítvány célja a szólásszabadság és a szabad sajtó védelme.
Az épület márványhomlokzatán hatalmas betűkkel az amerikai alkotmány 1. számú módosításának szövege olvasható, amely kimondja, hogy az amerikai törvényhozás nem szavazhat meg olyan jogszabályt, amely korlátozza a szólásszabadságot.
A múzeumba belépve a látogató először egy hatalmas átriumtérbe jut, amely Az információ nagyterme nevet viseli: mennyezetére erősítve egy tévétársaság helikoptere és egy hírközlő mesterséges hold függ, a modern hírközlés jelképeként.
Innen nyílik a történelmi címlapok galériája, ahol több mint 350 újság emlékezetes elsőoldalas szenzációi láthatók, köztük a Baltimore News Post 1939. szeptember 1-i száma, amely Hitler megtámadta a lengyeleket címmel adott hírt a második világháború kitöréséről. A vérzivatar végét a Los Angeles Times 1945. augusztus 15-i száma a japán fegyverletétel nyomán egyetlen szóval jelentette be: Béke.
2001. szeptember 11-i terrortámadást felelevenítő kiállításán a múzeum bemutatja a Világkereskedelmi Központ egyik tornyának csúcsán elhelyezett műholdvevő antenna maradványait. A látogatók megrázó filmet tekinthetnek meg a drámai nap eseményeiről.
Személyes emlékek, dokumentumok százai is megelevenítik az amerikai sajtó nagy pillanatait. Kiállították például Ernest Hemingway 1944-es sajtótudósítói igazolványát, amelyet a nagy író akkor használt, amikor a második világháború európai harcairól küldött sajtójelentéseket. Látható a Time magazin egyik terepjárója, amelyet a balkáni háborúk idején Szarajevóban lyuggattak ki a puskagolyók, vagy például a Fehér Házba akkreditált újságírók doyen asszonyának, Helen Thomasnak piros pulóvere: mindig ezt viselte, hogy az elnök könnyen felismerhesse a sajtóértekezleteken.
A Newseum interaktív portálján a vendégek főszerkesztőként vagy tévériporterként tevékenykedhetnek.
De nemcsak a sajtó dicsőséges pillanatait örökíti meg a pénteken megnyíló múzeum. Látható lesz például a Chicago Daily Tribune 1948. november 3-i híres címlapja is, amely – felhagyva az időzónák diktálta elővigyázatossággal és nem várva meg a hivatalos végeredményt – azt adta hírül, hogy Thomas Dewey nyerte meg az elnökválasztást Harry Trumannal szemben, holott valójában éppen fordítva történt.
A Newseum belépője 20 dollárba (3200 forint) kerül majd.