2008. január. 16. 15:45 MTI Utolsó frissítés: 2008. január. 16. 15:36 Világ

Sarkozyvel most már többen elégedetlenek

Először fordul elő elnökké választása óta, hogy Nicolas Sarkozy francia államfőről több francia van kedvezőtlen véleménnyel (48 százalék), mint amennyi elégedett vele (45 százalék) - derül ki a BVA közvélemény-kutató intézet által készített, a L'Express című hetilap csütörtöki számában megjelenő, előzetesen ismertetett felmérésből.

A CSA nevű francia közvélemény-kutató cég január 6-án közzétett eredményeit erősíti meg a nyolc hónapja hivatalban lévő köztársasági elnök népszerűségvesztéséről szóló újabb, a BVA intézet által jegyzett felmérés, amely január 10. és 12. között 1051 nagykorú francia állampolgár megkérdezésével készült. A két hónap alatt tíz pontot vesztett államfőről már csak a franciák 45 százalékának van jó véleménye, közülük nyolc százaléknak "nagyon jó". A negatív véleménnyel rendelkezők aránya szintén tíz pontot növekedett két hónap alatt, és elérte a 48 százalékot, 22 százalék pedig "nagyon rossz" véleménnyel van Sarkozyről. A megkérdezettek hét százaléka nem nyilatkozott. Ezzel párhuzamosan Francois Fillon kormányfő népszerűségi indexe két százalékot emelkedett, de így is csak 43 százalékon áll.

A BVA szerint elsősorban az alsóbb néprétegek és az idősebb korosztály körében vesztett jelentősen Sarkozy népszerűségéből, a múlt heti sajtótájékoztatóján a vásárlóerő javításában tehetetlenségét kifejező álláspontjával. Az elégedetlenség a gazdasági kérdések mellett a médiában folyamatosan kommentált új elnöki stílusról megfogalmazott értékítélet is egyben - vélik a közvélemény-kutatók.
Hirdetés
hvg360 Bábel Vilmos 2025. január. 10. 09:30

A szélsőjobb és Elon Musk migrációs népszavazást csinálna a német választásból, pedig sokkal többről szól

Egy végtelenül rossz hangulatban lévő Németország választ magának új képviselőket február 23-án. Gazdaság- és társadalompolitikai krízis van az országban, és ezt mostanra mindenki megérezte. Ez sok más nyugati demokráciára is igaz, de a németek jobban megszenvedik, mert a bukott modellt a sajátjuknak érezhették. Nem valószínű, hogy egy új kancellár alapvető kérdésekben másfelé vinné az országot, mint az elődje. Az ajánlat inkább az, hogy jobban csinálna hasonló dolgokat, kis változtatásokkal. A szélsőjobb közben a migráció kérdésében közelebb került a közhangulathoz, mint bármelyik másik párt. Az osztrák példától félnek a demokratikus pártok.