2008. január. 03. 11:37 MTI Utolsó frissítés: 2008. január. 03. 11:51 Világ

A Srí Lanka-i kormány egyelőre nem tárgyal a lázadókkal

A Srí Lanka-i kormány csak abban az esetben vesz fontolóra bármilyen jövőbeni béketárgyalást a tamil lázadókkal, ha azok leteszik a fegyvert - közölte a kormány szóvivője egy nappal azután, hogy a kormány felmondta a szakadárokkal kötött tűzszüneti megállapodást.

"Nincs értelme tárgyalni velük jelenleg" - mondta Anura Japa szóvivő, tájékoztatási miniszter. "De a jövőben, ha változik a helyzet, ha úgy döntenek, hogy leteszik a fegyvert és tárgyalóasztalhoz ülnek, a kormány felülvizsgálhatja álláspontját" - tette hozzá.

A kormány szerdán döntött úgy, hogy hivatalosan felmondja a "tamil tigrisekkel" csaknem hat évvel ezelőtt kötött tűzszüneti megállapodást, mert a dél-ázsiai országban egyre terjedő erőszakos cselekmények szerinte feleslegessé teszik az egyezményt.

A 2002 februárjában norvég közvetítéssel a kormány és a Tamil Eelam Felszabadító Tigrisei (LTTE) között létrejött megállapodás mindkét félnek lehetővé teszi az egyezmény egyoldalú felmondását, de kiköti, hogy erről két héttel korábban hivatalosan értesíteni kell a norvég kormányt. A Srí Lanka-i kormány hamarosan elküldi az erre vonatkozó értesítést Oslóba.

Norvégia csütörtökön sajnálkozását fejezte ki a tűzszüneti megállapodás felmondása miatt. Mint Erik Solheim nemzetközi fejlesztési miniszter közölte, a döntés nyomán súlyosbodhat az erőszak a polgárháború által gyötört szigetországban.

A tűzszüneti egyezményt annak idején a legjobb eszköznek tekintették arra, hogy tartósan véget vessenek az akkor már évtizedek óta dúló polgárháborúnak a 75 százalékban buddhista szingalézek által lakott országban a kormányerők és a hinduista tamil kisebbség független államának létrehozásáért küzdő LTTE között. A nemzetközi közösség által is erőteljesen támogatott tűzszünet azonban darabjaira hullott azóta, hogy Mahinda Radzsapaksze elnök 2005 végén hivatalba lépett. A nacionalista politikus ugyanis a kemény kéz politikájának híve az általa terroristának titulált tamilokkal szemben.

Az utóbbi időben szinte mindennapossá váltak a szárazföldi és tengeri fegyveres összecsapások a colombói kormányhadsereg és a "tamil tigrisek" között, főleg az ország északi részén. A tűzszünet felmondásának bejelentése előtt röviddel feltételezett tamil merénylők a levegőbe röpítettek egy katonai autóbuszt Colombo központjában, öt embert megölve és huszonnyolcat megsebesítve.

Csütörtökön két katona meghalt, és három megsebesült az ország északi részén, amikor egy út szélén elhelyezett pokolgépet robbantottak fel más merénylők egy katonai teherautó mellett.

A volt Ceylonban dúló polgárháborúnak 1972 óta 60-70 ezer halálos áldozata volt. Csak 2005 vége óta hatezren váltak az erőszak áldozataivá. A tamil szakadár szervezetet egy sor ország terrorista csoportnak bélyegezte, köztük az Egyesült Államok, Nagy-Britannia és az Európai Unió is.

Hirdetés
Kult Balla István, Németh Róbert 2024. november. 30. 20:00

„Ez az első olyan lemezanyag, aminek az írása közben józan voltam” – Analog Balaton-interjú

„A leszaromság is abból jöhet, hogy csináljuk, amit szeretünk, és nem kell magunkat megerőltetni” – írja le a nemrég Repedés című albummal jelentkező Analog Balaton a hozzáállásukat a világhoz. Szomorú-e a mai popzene? Milyen volt a tagok – Zsuffa Aba és Vörös Ákos – híres Kinizsi utcai albérlete? Miben más józanul dalokat írni, mint a korábbi gyakorlat? Interjú.