2008. január. 02. 18:13 MTI Utolsó frissítés: 2008. január. 02. 18:16 Világ

A Srí Lanka-i kormány felmondja a tűzszünetet

A Srí Lanka-i kormány szerdán úgy döntött, hogy hivatalosan felmondja a szakadár tamil lázadókkal csaknem hat évvel ezelőtt kötött tűzszüneti megállapodást, mert a dél-ázsiai országban egyre terjedő erőszakos cselekmények szerinte feleslegessé teszik az egyezményt - jelentette be a kabinet egyik tagja.

Anura Japa tájékoztatási miniszter elmondta: a kormány Ratnasziri Vikremanajake miniszterelnök javaslatára, egyhangúlag döntött a fegyvernyugvásra vonatkozó megállapodás felmondásáról. A Srí Lanka-i kormány 2002 februárjában norvég közvetítéssel kötött tűzszünetet a Tamil Eelam Felszabadító Tigrisei (LTTE) lázadószervezettel. A megállapodás mindkét félnek lehetővé teszi az egyezmény egyoldalú felmondását, de kiköti, hogy erről két héttel korábban hivatalosan értesíteni kell a norvég kormányt. A Srí Lanka-i kormány hamarosan elküldi az erre vonatkozó értesítést Oslóba.

A tűzszüneti egyezményt aláírása pillanatában a legjobb eszköznek tekintették arra, hogy tartósan véget vessenek a dél-ázsiai szigetországban akkor már évtizedek óta dúló polgárháborúnak, a kormányerők és a szingaléz többségű országban a tamil kisebbség független államának létrehozásáért küzdő LTTE harcának. A megállapodást a nemzetközi közösség is erőteljesen támogatta, főleg az Egyesült Államok, Japán, az Európai Unió és India.

A Srí Lanka-i tűzszünet azonban lényegében darabjaira hullott azóta, hogy Mahinda Radzsapaksze elnök 2005 végén hivatalba lépett, a nacionalista politikus ugyanis a kemény kéz politikájának híve az általa terroristának titulált személyekkel szemben. Az utóbbi időben szinte mindennapossá váltak a szárazföldi és tengeri fegyveres összecsapások a colombói kormányhadsereg és a "tamil tigrisek" erői között, főleg az ország északi részén.
Hirdetés
hvg360 Lenthár Balázs 2025. január. 09. 19:30

Századfordulós bűnügyek – Az országbíró titokzatos halála

Az alig tíz éve egyesült Budapest első szenzációs bűnügye volt Mailáth György országbíró meggyilkolása, hiszen a korabeli magyar állam legfőbb közjogi méltóságainak egyike vált bűncselekmény áldozatává. A minden információmorzsára éhes közérdeklődés komolyan hátráltatta a nyomozói munkát, amit a sajtó is csak nehezített, ugyanis a legvadabb feltételezéseket is tényként tálalta. Századforulós bűntényekről szóló sorozatunk első része.