Az eredeti törvényi hiánycélokat jócskán elvétette a kormány: 2,5 ezer milliárd forint helyett 4,1 ezer milliárd forint lett a hiány, GDP-arányosan 2,9 százalék helyett 4,8 százalék. Még az emelt hiánycélt sem sikerült teljesíteni, az ugyanis 4,5 százalék volt.
December végéig az államháztartás központi alrendszere 4095,8 milliárd forintos hiánnyal zárt – közölte a Nemzetgazdasági Minisztérium. Ezen belül a kormány alá tartozó központi költségvetés 4003,9 milliárd forintos hiányt hozott össze, a társadalombiztosítási alapok (a nyugdíj- és az egészségbiztosítási kassza) 230 milliárd forintos hiánnyal zártak, az elkülönített állami alapok 138 milliárd forint többletet hoztak össze.
A tárca szerint a 4,1 ezer milliárd forintos deficit a „vártnál sokkal kedvezőbb” pénzforgalmi hiányt jelent. Azt a közleményben nem írják, mihez képest „kedvezőbb”.
Az eredeti törvényi előirányzat ugyanis 2,5 ezer milliárd volt, ahhoz képest a 4,1 ezer milliárd minden, csak nem kedvező.
Ugyanakkor a minisztérium – még az azóta az NGM-be beolvadt Pénzügyminisztérium – az év során informálisan emelt a hiánycélon, ami a pénzforgalmi hiányt illeti, év végére 4,8 ezer milliárd forintos deficitet vártak. Ennél a 4,1 ezer milliárd forint valóban sokkal kedvezőbb.
A nagyon fegyelmezett gazdálkodással sem sikerült azonban eltalálni a GDP-arányos hiánycélt.
Az eredeti törvényi előirányzat 2,9 százalék volt, a megemelt cél 4,5 százalék – az NGM jelentése szerint 4,8 százalék „körül” lesz majd az eredményszemléletű hiány.
Bár még az emelt hiánycélt sem sikerült teljesíteni, a minisztérium szerint ez remek eredmény hiszen „2024-ben az államháztartás hiánya jelentősen csökkent a 2023. évi 6,7%-hoz képest”.
Az NGM elkötelezettségét fejezte ki az idei 3,7 százalékos hiánycél mellett. Amit – jegyezzük meg – meglehetősen nehéz lesz elérni a tavalyi 4,8 százalékról. Sok múlik majd azon, hogy hogyan alakul a gazdasági növekedés, illetve hogy a 2026-os választási év előtt a kormány képes lesz-e önmérsékletet tanúsítani, és eltekint-e lényegében bármiféle osztogatástól.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.