Ciprusi béke: Törökország semmilyen erőfeszítéstől nem riad vissza
A megrekedt ciprusi békefolyamat újraindítására szólította fel Ban Ki Mun ENSZ-főtitkárt csütörtökön Abdullah Gül török államfő.
Törökország semmilyen erőfeszítéstől nem riad vissza, hogy elérje a ciprusi kérdés békés rendezését - jelentette ki Gül azután, hogy a török fővárosban megbeszélést folytatott Mehmet Ali Talattal, az egyedül Ankara által elismert "Észak-ciprusi Török Köztársaság" elnökével. Hozzátette, hogy "új lendületre" van szükség az "átfogó megoldáshoz". Közölte azt is, hogy az Egyesült Államokban hétfőn kezdődő látogatásán találkozni fog Ban Ki Mun ENSZ-főtitkárral.
Az előző ENSZ-főtitkár, Kofi Annan már kidolgozott egy tervet Ciprus újraegyesítésére, ebben svájci mintára, két etnikai kantonból álló szövetségi állam megalakítását tűzte ki célnak. A népszavazásra bocsátott indítványt azonban a földközi-tengeri sziget lakosságának többségét kitevő görög ciprióták határozottan elutasították. A terv bukását az okozta, hogy nem tette volna lehetővé az 1974-es török invázió után a sziget északi részéből elűzött 200 ezer görög ciprióta és leszármazottaik túlnyomó többségének visszatérését eredeti lakóhelyükre, miközben azzal számolt, hogy a Törökországból betelepült 110 ezer török és a 40 ezer fős török katonai erő nagy része a szigeten maradhat.
Ban Ki Mun korábban mindkét népcsoport vezetését felszólította, hogy "tanúsítsanak politikai bátorságot". Tászosz Papadopulosz ciprusi elnök azonban hangsúlyozta, hogy a ciprusi törökök nem jeleníthetik meg magukat "külön államként egy államon belül".
Nemzetközi jogi értelemben 2004 májusa óta egész Ciprus az Európai Unió tagja, de előírásait a sziget északi részén nem alkalmazzák. Az EU éppen a ciprusi konfliktusban tanúsított török magatartás miatt részben felfüggesztette a csatlakozási tárgyalásokat Ankarával. Törökország mindenekelőtt azt utasítja el, hogy megnyissa kikötőit és repülőtereit a ciprusi hajók és repülőgépek előtt.