2007. január. 02. 17:53 MTI Utolsó frissítés: 2007. január. 02. 17:52 Karrier

Román és bolgár dolgozók rohamától tart Ciprus

A ciprusi szakszervezetek kedden aggodalmukat fejezték az Európai Unió két új tagállamából, Romániából és Bulgáriából érkező dolgozók esetleges rohama miatt.

Ciprus egyike azon kevés EU-tagoknak, amelyek nem vezettek be korlátozásokat a romániai és bulgáriai munkavállalók számára, a szakszervezetek így tartanak a konkurenciától, főként az alacsony bérezésű szakmákban.
 
Már mintegy 5000 bolgár és román állampolgár dolgozik Cipruson, főként az idegenforgalomban és az iparban, és a szakszervezetek számításai szerint ez a szám 2007-ben megduplázódhat.
 
Nikosz Mojszeosz, a Szek szakszervezeti szövetség főtitkára szerint a "ciprusiaknak számítaniuk kell arra, hogy ezekből az országokból érkező munkavállalók állnak a helyükre". A szakszervezeti vezető a közszolgálati rádióban hasonló korlátozások elfogadását szolgalmazta, mint amilyeneket a többi EU-tagországban már bevezettek.
 
A Peo szakszervezeti szövetség nem annyira a vendégmunkások, mint inkább a hazai munkafeltételek miatt aggódik. "Tapasztalatból tudjuk, hogy egyes munkáltatók arra használják a külföldi munkaerőt, hogy kijátsszák a munkaszerződések feltételeit" - fejtette ki Pambisz Küritisz.
 
A munkáltatók rémhíreknek minősítik az aggodalmakat, emlékeztetve, hogy a szigetországban szinte teljes a foglalkoztatás. A munkáltatók szövetségének igazgatója, Mihalisz Pilikosz inkább a ciprusi gazdaság külföldi munkaerő-igényére helyezte a hangsúlyt.
hvg360 Tornyos Kata 2025. január. 07. 12:00

Vészesen terjednek a légúti fertőzések, de honnan tudjuk, hogy coviddal, influenzával vagy megfázással van-e dolgunk?

A téli időszak minden évben egyet jelent az influenzaszezonnal, és ez idén sincs másként. Magyarországon fokozódik a járványhelyzet, szinte mindenki talál a környezetében olyan embert, aki lázra vagy köhögésre panaszkodik, de még nem késő beadatni az influenza elleni védőoltást a HVG által megkérdezett szakértők szerint. Mi a különbség tünet és tünet között, és melyik légúti megbetegedés lehet igazán veszélyes? Erről is beszélt Várdi Katalin pulmonológus és Kemenesi Gábor virológus.