2006. december. 21. 15:10 MTI Utolsó frissítés: 2006. december. 21. 15:03 Karrier

Szakmák román és bolgár munkavállalóknak

Magyarország ütemezetten nyitja majd meg munkaerőpiacát a bolgár és a román munkavállalók előtt - ismertette a kabinet döntését Danks Emese. A kormányszóvivő elmondta: az ütemezett nyitás azt jelenti, hogy Bulgária és Románia uniós tagságának első két évében 219 szakmára terjed ki az automatikus engedélykiadás.

Az érintett szakmában a Magyarországon dolgozni szándékozó román és bolgár állampolgároknak kérni kell ugyan munkavállalási engedélyt, de annak megadása automatikus lesz. Mint mondta, ezek olyan szakmák, amelyekben Magyarországon munkaerőhiány van. Példaként említette az élelmiszer-, a textil-, az építőipart és az egészségügyet. Az eredeti javaslatban 140 szakma szerepelt, de ez az RMDSZ javaslatára bővült. A szakmákat tartalmazó lista az Állami Foglalkoztatási Szolgálat honlapján található - tette hozzá.

A meghatározott szakmák és ágazatok mellett továbbra is könnyítetten juthatnak majd a munkaerőpiacra azok, akik gyakornokként dolgoznak vagy szezonális munkát vállalnak Magyarországon. Ezekben az esetekben megmaradna az eddig alkalmazott kvóta-rendszer, vagyis továbbra is évente 700 gyakornok, illetve 8 ezer szezonális munkás dolgozhat hazánkban - mondta.

A kormányszóvivő kiemelte: azokon a területeken, ahol nincs szükség többlet munkaerőre, fennmarad a jelenlegi munkavállalási rendszer, és csak fokozatosan, egy-egy szektor munkaerőigényét is figyelembe véve nyitják meg a munkaerőpiacot.

A kormány egy év elteltével felülvizsgálja majd a kérdést, és az addigi tapasztalatoknak megfelelően dönt a további lépésekről - fűzte hozzá. Danks Emese közölte azt is, hogy a munkaerőpiac fokozatos megnyitásával párhuzamosan fokozottabbá válik a külföldiek magyarországi munkavégzésének nyomon követése, és erőteljesebb lesz az illegális foglalkoztatás elleni fellépés.


Itthon Bábel Vilmos 2024. november. 28. 17:21

A Tiszának rengeteg pénzre van szüksége

Magyar Péteréknek milliárdok kellenének a 2026-os kampányra, ha tartani akarják a lépést riválisaikkal. A szükséges pénzt csak adományokból tudják összeszedni, az államtól nem fognak kapni. A magyar elit nagy része az államtól függ, és nem fog oldalt váltani, ha nem biztosak abban, hogy nemsokára másnál lesz a kasszakulcs. Magyarék feladata: jó befektetésnek kell látszani. Szombaton jön ki a párt friss átláthatósági jelentése, és kiderül, hogy az elmúlt hónapokban ez mennyire sikerült nekik.