2007. november. 11. 12:18 MTI Utolsó frissítés: 2007. november. 11. 12:14 Világ

Orosz kém a brit hadseregben

Oroszországnak kémkedő egykori brit katonatisztet vett őrizetbe a Scotland Yard.

A The Sunday Telegraph, a legnagyobb vasárnapi konzervatív brit lap beszámolója szerint Peter Hill, a hadsereg tartalékos állományú páncélos szakaszvezetője titkos katonai dokumentumokat próbált eladni az oroszoknak. A brit elhárítás azonban már figyelte, és a felkínált iratokért a Scotland Yard magát orosz ügynöknek kiadó egyik detektívje jelentkezett. A lap úgy tudja, hogy a Hill által eladni kívánt dokumentumok "kényes" katonai információkat tartalmaztak.

A The Sunday Telegraph közli a brit belső elhárítás (MI5) egyik minapi bizalmas leiratát is, amely arra figyelmezteti brit hadsereget, hogy az orosz hírszerzés nagy-britanniai aktivitása mit sem csökkent a hidegháború óta. Az MI5 az idézett leirat szerint úgy tudja, hogy csak a londoni orosz nagykövetségen harminc, diplomatának álcázott hírszerző tiszt dolgozik, akiket már nem csupán a katonai technológia érdekel, hanem az EU-hoz, a NATO-hoz és általában a szövetségesekhez fűződő brit külpolitikai viszonyrendszer egésze is.

Jonathan Evans, az MI5 főnöke épp a múlt héten, egy nyilvános előadásban személyesen is kijelentette: jelenleg ugyanannyi orosz titkos ügynök dolgozik Nagy-Britanniában, mint a hidegháború idején, és az ő tevékenységük figyelése elvonja az energiát a terrorizmus elleni fellépéstől.

Evans hozzátette: nemcsak Oroszország, hanem "számos más állam is" jelentős erőfeszítéseket tesz "érzékeny" brit polgári és katonai technológiák ellopására, politikai és gazdasági hírszerzési adatok megszerzésére.
Hirdetés
hvg360 Bábel Vilmos 2025. január. 10. 09:30

A szélsőjobb és Elon Musk migrációs népszavazást csinálna a német választásból, pedig sokkal többről szól

Egy végtelenül rossz hangulatban lévő Németország választ magának új képviselőket február 23-án. Gazdaság- és társadalompolitikai krízis van az országban, és ezt mostanra mindenki megérezte. Ez sok más nyugati demokráciára is igaz, de a németek jobban megszenvedik, mert a bukott modellt a sajátjuknak érezhették. Nem valószínű, hogy egy új kancellár alapvető kérdésekben másfelé vinné az országot, mint az elődje. Az ajánlat inkább az, hogy jobban csinálna hasonló dolgokat, kis változtatásokkal. A szélsőjobb közben a migráció kérdésében közelebb került a közhangulathoz, mint bármelyik másik párt. Az osztrák példától félnek a demokratikus pártok.