2007. július. 27. 16:08 hvg.hu Utolsó frissítés: 2007. július. 27. 16:08 Tech

Robotlegyet fejlesztettek kémkedéshez

Életnagyságú robotlegyet fejlesztettek a Harvard Egyetem tudósai. A hatvan milligrammos, három centiméteres szárnyfesztávolságú robot rovart valódi legyekről mintázták.

Ugyan sok a teendő még a robotlegyek fejlesztése körül, a mechanikus rovar fejlesztői szerint a jövőben remek kémek vagy vegyianyag-felderítők lehetnek belőlük.  „A természet fejlesztette a legtökéletesebb repülő lényeket” – mondta Robert Wood a Harvard robotlégy projektjének vezetője, az egyetem alkalmazott mérnök professzora az MIT által szerkesztett Technology Review portálnak.

Az amerikai DARPA reményei szerint Wood kutatásai nyomán a harctéren és a városi közegben zajló küzdelemben is bevethető eszközök jönnek létre. A rendkívül pici méret teszi igazán jelentőssé ezeket a megoldásokat, hiszen míg egy legyet szinte senki nem vesz észre, addig egy sas például már elég feltűnő jelenség  - teszi hozzá Wood.

A robotlény mozgásának kivitelezése jelentette a legnagyobb kihívást, mert  a ma elterjedt gyártási technológiákkal nem lehet ilyen parányi, mégis rendkívül dinamikusan mozgó lényeket. A ma létező nagyméretű robottechnológiák ugyanis nem kicsinyíthetőek úgy, hogy abból használható mikro-robotok jöjjenek létre, ezek mozgatásához teljesen új megoldások és megközelítés szükséges – magyarázta Wood.

Némely nagyon parányi alkotóelemüket a mikormechanikai rendszerekből kölcsönözték, de az ilyen technológiák adaptálása rengetek időt, és forrást emészt fel. Wood és a kollégái a kaliforniai Berkeley Egyetemen épp ezért olcsó és gyors gyártási megoldást kerestek, mely könnyen adoptálható az eltérő célok eléréséhez, például kémlégynek, vagy kémiai anyagokat érzékelő elemző lénynek.

Így jött létre végül saját gyártási metódusuk, mely lézeres mikro gépeket használ a gyártáshoz. A kutatók vékony szénszálakat vágnak szét kétdimenziós minták szerint. Ezek mikrométer pontosságú tervrajzok. Hasonló módon polimer lapocskákat is kivágnak, s a szénszállal egyesítve alkotják meg a robotlény funkcionális részeit. Ezzel a módszerrel ma már rendkívül komplex mozgások végrehajtására is alkalmazható alkatrészeket gyártanak, melyeket összeépítve létrejöhet a robot-rovar.

Az elektronika beépítéséhez elektroaktív polimereket is bevetnek, melyek formát és irányt váltanak ha elektromosan töltődnek. A részletes gyártási folyamatról az ígéretek szerint a Journal of Mechanical Design című szaklapban írnak bővebben.

hvg360 Pálúr Krisztina 2025. január. 06. 19:30

„Nem tudtam, mi a baj velem” – sok nő számára jött el a megváltás azzal, hogy kiderült, az ADHD nem válogat a nemek között

Bár úgy tűnhet, hirtelen mindenki figyelemzavarral küzd, a nők a valóságban gyakran aluldiagnosztizáltak és -kezeltek, ha ADHD-ról van szó. Ennek rengeteg oka van, az egyik az, hogy esetükben a tünetek radar alatt maradnak, ők pedig csendben szenvednek, és igyekeznek megküzdeni az elvárásokkal, amelyek az iskolában, majd a munkahelyen, illetve családban nehezednek rájuk.