2007. szeptember. 09. 14:22 MTI Utolsó frissítés: 2007. szeptember. 09. 14:13 Világ

Lefizetik a szunnita felkelőket az amerikaiak

Több százezer dollárt fizet az amerikai hadsereg azoknak az iraki szunnita felkelő egységeknek, amelyek átállnak, és az al-Kaida terrorhálózat ellen fordulnak - írja aThe Sunday Times.

A konzervatív vasárnapi brit lap szerint ez a módszer segítette elő, hogy az amerikaiaknak sikerült "valamelyes rendet teremteniük" a Bagdad környéki tartományokban, mielőtt David Petraeus tábornok, az iraki amerikai erők főparancsnoka hétfőn benyújtaná átfogó helyzetelemzését a Kongresszusnak.

A lap szerint Petraeus jelentésében az áll majd, hogy "helyi szinten" jelentős haladást sikerült elérni, mióta az Egyesült Államok csapaterősítéseket vezényelt Irakba, jóllehet a politikai szintű megbékélésnek egyelőre nincs sok jele. A cikkben olvasható, hogy a The Sunday Times tudósítója személyesen látta, mekkora összegeket áldoz az amerikai hadsereg a felkelők megnyerésére. Egyetlen helyi elöljáró 38 ezer dollárt kapott kézhez, és háromhavi elosztásban további 189 ezer dollárt ígértek neki, ha elűzi az al-Kaida fegyvereseit egy Bagdadhoz közeli táborból. A pénzt egy olyan szunnita törzsi vezető kapta, aki korábban rajtaütéseket irányított az amerikaiak ellen Bagdadtól délre. Az összeget egy amerikai százados kézbesítette az elöljárónak, aki csókkal üdvözölte házában az amerikai katonatisztet. 

Az amerikaiak és az irakiak szabályos szerződéseket is aláírtak. Ezek egyikében az iraki elöljárók kötelezettséget vállaltak arra, hogy kiállítanak 160 törzsi fegyverest a felkelők elleni harcra. A kiválasztott fegyveresekről, akik helyi viszonyok komolynak számító fizetést, havi 370 dollárt kapnak, ujjlenyomatot vettek, szivárványhártyájukról is azonosító felvételt készítettek, és amerikai igazolvánnyal látják el őket.

A milícia már össze is csapott az al-Kaida fegyvereseivel, akiket az átállás előtt még támogatott - olvasható a lapban, amely arról is beszámolt, hogy iráni vállalatok közvetítők útján iráni exporttilalom alatt álló amerikai alkatrészeket szereznek be, amelyeket út szélén elhelyezett pokolgépek gyártásához használnak. Irakban és Afganisztánban ez a fegyverfajta szedi a legtöbb áldozatot: eddig több mint 1500 amerikai és brit katona halt meg ilyen merályletekben. A pokolgépekhez - amelyek harckocsik páncélzatát is átütik - az irániak Dubajban működő fedőcégeken keresztül importálják az amerikai alkatrészeket, sőt egy grúz vállalat is adott el Iránnak ilyen amerikai részegységeket.

Hirdetés
hvg360 Bábel Vilmos 2025. január. 10. 09:30

A szélsőjobb és Elon Musk migrációs népszavazást csinálna a német választásból, pedig sokkal többről szól

Egy végtelenül rossz hangulatban lévő Németország választ magának új képviselőket február 23-án. Gazdaság- és társadalompolitikai krízis van az országban, és ezt mostanra mindenki megérezte. Ez sok más nyugati demokráciára is igaz, de a németek jobban megszenvedik, mert a bukott modellt a sajátjuknak érezhették. Nem valószínű, hogy egy új kancellár alapvető kérdésekben másfelé vinné az országot, mint az elődje. Az ajánlat inkább az, hogy jobban csinálna hasonló dolgokat, kis változtatásokkal. A szélsőjobb közben a migráció kérdésében közelebb került a közhangulathoz, mint bármelyik másik párt. Az osztrák példától félnek a demokratikus pártok.