2007. július. 09. 09:23 MTI Utolsó frissítés: 2007. július. 09. 09:24 Világ

Kellett volna, de nem volt fegyveres őrizet a glasgow-i reptéren

Bár már indokolt lett volna, nem volt fegyveres rendőri őrizet a glasgow-i repülőtéren a múlt szombati pokolgépes támadási kísérlet idején.

A területileg illetékes Strathclyde megyei rendőrség szóvivője vasárnap a BBC-nek elismerte: csak akkor telepítettek fegyveres rendőröket a nyugat-skóciai nagyváros repülőterére, amikor "a fenyegetettségi szint azt megkövetelte". A brit kormány az összehangolt londoni és glasgow-i robbantásos merényletkísérletek után négy napra a létező legmagasabbra, vagyis "kritikusra" emelte a terrorkészültséget.

Mindazonáltal már addig is a második legmagasabb, hivatalos meghatározás szerint "súlyos" terrorfenyegetettségnek megfelelő készültségi fokozat volt érvényben Nagy-Britanniában, és a nagy repülőterek mindegyikén - köztük a skóciai Edinburgh-ban és Aberdeenben is - erős fegyveres rendőri jelenlét volt.

A glasgow-i repülőtéren öngyilkos merényletet megkísérlő két terroristajelöltet egy fegyvertelen rendőr, egy véletlenül arra járó, szolgálaton kívüli rendőrtiszt, illetve több repülőtéri alkalmazott és utas fogta le, miután meghiúsult a robbantási kísérlet. A két orvos egy pokolgéppel megrakott Jeep Cherokee terepjáróval próbált meg behajtani a légikikötő utascsarnokába. A kocsi fennakadt a bejáraton, és azonnal lángba borult. 

Vezetőjét, az indiai Kafil Ahmedet azóta is életveszélyes állapotban, 90 százalékos égési sérülésekkel ápolják abban a helyi kórházban, ahol sértetlenül őrizetbe vett iraki társával együtt dolgozott. A Jeep belső terében benzinből és háztartási propángáz-palackokból összeállított pokolgép volt, ugyanolyan, amilyenekkel előző nap London zsúfolt belvárosi színházi és szórakozó negyedében, a Piccadilly közelében is megkíséreltek egy robbantássorozatot.

A csak nagy szerencsével kudarcba fulladt londoni és glasgow-i merényletkísérletek kapcsán eddig nyolc arab, illetve indiai származású gyanúsítottat vett őrizetbe a brit rendőrség. Mindegyikük a brit állami egészségügy (NHS) kórházaiban dolgozott orvosként vagy technikusként. Gordon Brown miniszterelnök a minap elrendelte a külföldi orvosok toborzási eljárásának teljes felülvizsgálatát.

Az újonnan létrehozott terrorellenes minisztérium vezetője, Sir Alan West tengernagy - a brit királyi haditengerészet volt főparancsnoka - a The Sunday Telegraphnak azt mondta: Nagy-Britanniának még soha nem kellett olyan szintű terrorfenyegetéssel szembenéznie, mint jelenleg, és ennek leküzdése 10-15 évet is igénybe vehet.
Hirdetés
hvg360 Tiszai Balázs 2025. január. 09. 12:00

Trump szóban már Putyin szintjén van, de mégis mit akar Grönlandtól, Kanadától és a Panama-csatornától?

A megválasztott amerikai elnök nem zárja ki, hogy katonai eszközökkel szerezzen meg a három kiszemelt területből kettőt, az USA északi szomszédját pedig gazdasági nyomásgyakorlással kényszerítené az 51. állammá. Donald Trump a harcias megnyilvánulásai alapján annyira veszi komolyan a határvonalakat, mint az Ukrajnát “nácítlanító” Oroszország, bár arra szerencsére kevés az esély, hogy az amerikai hadsereg bármely országot lerohanja. Összeszedtük, miért került a három kiemelt célpont Trump fókuszába.