Merényletkísérlet Glasgowban: égő autó akart behajtani a reptérre
Égő autó hajtott neki szombat délután a glasgow-i repülőtér főbejáratának, alig egy nappal azután, hogy a Scotland Yard súlyos - szintén gépjárművek felrobbantásával megkísérelt - merényletsorozatot akadályozott meg Londonban.
Szemtanúk beszámolói szerint egy Jeep Cherokee típusú terepjáró próbált nagy sebességgel áttörni a nyugat-skóciai nagyváros repülőterének központi üvegajtaján, de ott fennakadt, és nem jutott be a terminál belterületére. Egyes beszámolók szerint a vezető kétszer is megpróbált betörni a bejáraton, de sikertelenül.
Több szemtanú szerint a két utas egyike ezután kannákból benzint locsolt szét a kocsi belsejében, sőt magát is leöntötte, és felgyújtotta az üzemanyagot. Mások azt mondták, hogy a kocsi aljáról már akkor lángok csaptak ki, amikor a terminál bejárata felé tartott.
A jármű mindenesetre teljesen lángba borult, miután nekihajtott az utascsarnok bejárati ajtajának. A kiugró, égő ruházatú vezetőt az utasok a földre teperték. A kocsinak volt még egy utasa, akit a biztonságiak húztak ki a járműből, és rövid küzdelem után legyűrték.
A két utast, akit szemtanúk "ázsiainak" írtak le, bilincsbe verve vezették el; a vezető súlyos égési sérüléseket szenvedett. A rendőrség szombat délután, részletek ismertetése nélkül, megerősítette az incidens tényét, hozzátéve: egyelőre nincs olyan bizonyíték, amely a glasgow-i incidenst az előző napi londoni merényletkísérletekkel közvetlenül kapcsolatba hozná.
A brit kormány szóvivője úgy fogalmazott: a skóciai esetet London nem tekinti "nemzetbiztonsági szintű fenyegetésnek". Gordon Brown brit miniszterelnök ugyanakkor vasárnap estére ismét összehívta a kormány válsághelyzeti tanácskozó csoportját, a COBRA-t, amely a biztonsági szolgálatok, a Scotland Yard és a kabinet vezetőiből áll, és amelynek üléseiről soha nem hoznak nyilvánosságra részleteket.
A nyugat-skóciai nagyváros nemzetközi repülőterét azonnal kiürítették; az érkező és induló légiforgalmat teljesen leállították. A Glasgow-tól keletre fekvő skóciai főváros, Edinburgh repülőterén folyamatos volt ugyan a légiforgalom, de a rendőrség szombat ezt a repülőteret is lezárta a magánjárművek elől; a légikikötőt csak tömegközlekedéssel lehet megközelíteni. II. Erzsébet királynő és férje, Fülöp edinburgh-i herceg szombaton éppen Edinburgh-ban tartózkodott, ahol az uralkodó megnyitotta a nemrég újjáválasztott skót parlament ülésszakát.
A rendkívüli glasgow-i eset egy nappal azután történt, hogy Londonban - valószínűleg a puszta szerencse segítségével - súlyos robbantásos merényletsorozatot hiúsított meg a Scotland Yard. A pokolgépekkel megrakott két Mercedest a londoni színházi és szórakozó negyed, a West End közepén, egy zsúfolt éjszakai bár előtt, illetve a Trafalgar tér mellett hagyták az egyelőre ismeretlen terroristák péntek hajnalban. Mindkét pokolgép nagy mennyiségű benzinből, gázpalackokból és szögekből állt, és mindkettőt véletlenül fedezték fel. Az elsőt, amely a zsúfolt bár előtt parkolt, mentősök vették észre, akiket egy ittassága miatt elesett és megsérült mulatozóhoz hívtak ki. A második pokolgépet a Hyde Park alatt húzódó földalatti parkoló személyzete fedezte fel. Ennek a garázsnak az előterében tilosban parkolás miatt elvontatott járműveket tárolnak; a robbanószerkezettel megrakott második Mercedest is ideszállították a Trafalgar térről, keresztül a városon.
A legnagyobb brit bulvárlap, The Sun szombati első oldalas főcíme szerint "Londont egy részeg, egy kerékbilincselő és egy hős rendőr mentette meg". Ez utóbbi arra utal, hogy nem hivatalos értesülések szerint az első pokolgéphez csatolt mobiltelefont, amely nyilvánvalóan gyújtószerkezetként szolgált, a tűzszerészek kiérkezése előtt, nagy lélekjelenléttel egy utcai közrendőr tépte le a bombáról. A Scotland Yard elismerte, hogy a két merényletkísérletről nem voltak előzetes hírszerzési értesülései.
Az előző napi merénylet ügyében szombat délelőtt már tartott egy ülést Londonban a COBRA. Ezután Jacqui Smith belügyminiszter csak annyit mondott: nem szabad megengedni, hogy a terrorfenyegetés felborítsa a lakosság életét, ugyanakkor "fokozott éberségre van szükség". Szombati sajtóbeszámolók egybehangzóan kiemelik, hogy az előző napi robbantásos merényletkísérlet eszközeiben nagyon hasonlított az iraki felkelő csoportok által alkalmazott módszerekhez. A szombati The Times szerint a Scotland Yard attól tart, hogy a meghiúsított támadás "iraki stílusú merénylet-hadjárat kezdetét jelentheti London utcáin".
A londoni merényletkísérletek után, még péntek este egy vezető londoni szakértő is a bagdadi merényletekhez hasonlította a brit fővárosban megakadályozott támadást. Paul Beaver, a Beaver and Westminster független londoni stratégiai és biztonságpolitikai kutatóintézet igazgatója, az alsóház védelmi bizottságának tanácsadója azt mondta: a módszer "nagyon is importnak tűnik", ugyanis az iraki merényleteket végrehajtó csoportok használnak olyan eszközöket - gázpalack, üzemanyag, repesznek használt szögek -, mint amilyenekből a Londonban felfedezett robbanószerkezetek is álltak.