2007. június. 29. 15:14 MTI Utolsó frissítés: 2007. június. 29. 15:23 Világ

Szögekkel és benzinnel volt tele a Londonba hatástalanított pokolgép

Súlyos merényletkísérletet hiúsított meg a rendőrség valószínűleg a puszta szerencse segítségével pénteken London központjában.

Elszállítják a pokolgépet tartalmazó autót
© AP
Az első hivatalos rendőrségi sajtóértekezleten Peter Clarke, a Scotland Yard főparancsnok-helyettese, a terrorelhárító osztag vezetője megerősítette, hogy az egység tűzszerészei gépkocsiba rejtett, nagy erejű pokolgépet hatástalanítottak.
 
A robbanószerkezetet a londoni színházi negyed, a West End közepén, a Haymarket utcában, egy gyanús járműben találták. A járműre egy mentőautó személyzete figyelt fel, amely a Tiger Tiger nevű éjszakai szórakozóhelyre vonult ki egy rosszullétes esethez. A mentősök azt látták, hogy a világos metálzöld színű Mercedes belső terében füstszerű anyag gomolyog; ezután hívták a rendőrséget.
 
Clarke szerint a Scotland Yard tűzszerészei a kocsiban, nagy méretű kannákban jelentős mennyiségű benzint, számos gázpalackot és "rengeteg szöget" találtak.
 
A rendőrség időközben közölte, hogy 60 liter benzin volt a palackokhoz erősített kannákban.
 
Clarke megfogalmazása szerint a tűzszerészek "puszta kézzel" olyan eszközt hatástalanítottak, amely "potenciálisan alkalmas volt a gáz és a benzin felrobbantására". Ennek az eszköznek a mibenlétét a terrorelhárítási parancsnok nem részletezte.
 
Arra a kérdésre, hogy a mentősök által látott füst már működésbe hozott gyújtószerkezetre utal-e, a Scotland Yard vezető tisztviselője azt mondta: még ki kell deríteni, hogy valóban füstről, vagy valamilyen párolgó anyagról volt-e szó.
 
Ugyanakkor: már a vizsgálat jelenlegi, korai szakaszában megállapították, hogy ha a kocsiban talált pokolgép felrobban, az jelentős számú sérülést és halálesetet okozott volna. Az autót ugyanis London központjának legforgalmasabb részén állították le, olyan időszakban, amikor nagyon sokan távoztak éppen az éjszakai szórakozóhelyekről.
 
Kérdésre válaszolva a terrorellenes ügyosztály vezetője kijelentette, a rendőrségnek nem voltak előzetes hírszerzési adatai arról, hogy ilyen jellegű támadás készül Londonban.
 
A pénteken találthoz hasonló szerkezetű pokolgépekkel már korábban is terveztek merényletet terroristák Nagy-Britanniában. Éppen két hete ítélt az eljáró londoni bíróság több évtizedes börtönbüntetésekre hét brit állampolgárságú iszlámista terrorgyanúsítottat, akik a vád szerint Nagy-Britanniában és az Egyesült Államokban terveztek robbantásos merényleteket, több ezer ember megölésének céljával. A sejt többek között a legdrágább londoni luxusszállodák ellen is merényletsorozatra készült; ezek föld alatti parkolóiban szintén gázpalackokkal megrakott, nyitott limuzinokat robbantottak volna fel.
 
Ez volt a második ítélet ebben az ügyben; a csoport vezetőjét már tavaly novemberben életfogytig tartó börtönre ítélték. A 35 éves, indiai születésű Dhiren Barotnak, akivel szülei egyéves korában költöztek Londonba, legalább 40 évet kell börtönben töltenie, mielőtt szabadlábra helyezése szóba kerülhetne.
 
A hindu családban született, de az iszlámra áttért Barot és csoportja a londoni Temze folyó alatt áthaladó egyik metróvonal alagútjában is robbantást tervezett, olyan erejűt, hogy a födémszerkezet beszakadjon és a víz elöntse az alagutat; egy ilyen merénylet a vád szerint valószínűleg több száz emberéletet oltott volna ki. 
 
Brown összehívta a COBRÁ-t (Oldaltörés)

A pénteki sajtótájékoztatón a Scotland Yard terrorelhárítási részlegének parancsnoka nem tért ki arra, hogy lehet-e kapcsolat a most meghiúsított merényletkísérlet kitervelői és a Barot-csoport között. Brit kormányforrások ugyanakkor a BBC-vel azt közölték, hogy a pénteken megakadályozott támadás jellege "nemzetközi részvételt sugall".
 
A Haymarket, ahol a gázpalackos robbanószerkezetet tartalmazó járművet találták, a londoni West End színházi negyedének főutcája, a Piccadilly Circus és a Trafalgar tér közelében. A hatóságok az egész környéket lezárták; a metró ugyan közlekedett, de a szerelvények nem álltak meg a közeli Piccadilly Circus állomáson, és elterelték a buszjáratokat is. Ez a városrész London legkedveltebb turistaközpontja, amely a nyári főszezonban éjjel-nappal zsúfolt.
 
Gordon Brown brit miniszterelnök péntekre összehívta a kormány válsághelyzeti tanácskozó csoportját, a COBRA-t. A biztonsági szolgálatok, a Scotland Yard és a kabinet vezetőiből álló csoport - amely az ilyen jellegű megbeszélések helyszíne, a "Cabinet Office Briefing Room A" műveleti tájékoztató központ kezdőbetűiből kapta nevét - egy felszín alatti, külön e célra kialakított bunkerben ül össze szükség esetén; tanácskozásairól soha nem hoznak nyilvánosságra részleteket.
 
Brown az ülés előtt kijelentette: az eset is bizonyítja, hogy az országnak "súlyos és folyamatos" terrorveszéllyel kell szembenéznie.
 
Nagy-Britanniában jelenleg a második legmagasabb, "súlyos" terrorkészültségi fokozat van érvényben; ennek hivatalos leírása szerint "nagyon valószínű" terrormerénylet végrehajtása brit célpontok ellen. A legmagasabb szintű terrorriadó a "kritikus", amelyet akkor léptethet életbe a kormány, ha küszöbönálló súlyos terrortámadásról kap hírszerzési figyelmeztetést. E riasztási szint esetén lakossági kitelepítés is elrendelhető.
 
Az új brit kormány éppen előző nap alakult meg, és a jövő héten lesz a második évfordulója a 2005. július 7-i londoni merényletsorozatnak, amelyben az öngyilkos terroristákkal együtt 56-an vesztették életüket. Ez volt az eddigi legvéresebb terrortámadás a brit fővárosban.
Hirdetés
hvg360 Tiszai Balázs 2025. január. 09. 12:00

Trump szóban már Putyin szintjén van, de mégis mit akar Grönlandtól, Kanadától és a Panama-csatornától?

A megválasztott amerikai elnök nem zárja ki, hogy katonai eszközökkel szerezzen meg a három kiszemelt területből kettőt, az USA északi szomszédját pedig gazdasági nyomásgyakorlással kényszerítené az 51. állammá. Donald Trump a harcias megnyilvánulásai alapján annyira veszi komolyan a határvonalakat, mint az Ukrajnát “nácítlanító” Oroszország, bár arra szerencsére kevés az esély, hogy az amerikai hadsereg bármely országot lerohanja. Összeszedtük, miért került a három kiemelt célpont Trump fókuszába.