Iraki az egyik glasgow-i merénylő
Iraki állampolgárságú orvos volt a hétvégi glasgow-i repülőtéri robbantásos merényletkísérlet egyik tettese, aki abban a kórházban dolgozott, ahová súlyosan összeégett társát beszállították. A kórház parkolójában a gyanúsított autóján hétfőn tűzszerészek ellenőrzött robbantást hajtottak végre, a rendőrség pedig aznap két újabb személyt vett őrizetbe.
Abdulla a Royal Alexandra kórházban dolgozott; ez Paisley városrészben van, nem messze a glasgow-i repülőtértől. Ide szállították be a Jeep válságos állapotban lévő vezetőjét, miután a kocsi - fennakadva a terminál ajtajában - lángba borult.
Hétfői értesülések szerint a kórház parkolójában állt Abdulla kocsija, amelyen délután a tűzszerészek - nem részletezett okokból és eredménnyel - ellenőrzött robbantást hajtottak végre.
Azt a hétfői londoni sajtó is megírta, hogy a robbantássorozat meghiúsítása után őrizetbe vettek között két orvos van. A másik, megerősítetlen lapértesülések szerint, egy iráni - egyes újságok szerint libanoni, illetve jordániai -, akit a támadási kísérletek megszervezőjének tartanak.
Ez utóbbit, a 26 éves Mohammed Ashát és feleségét a glasgow-i repülőtér ellen megkísérelt merénylet után, a skót nagyvárostól több száz kilométerre délre, az angliai Cheshire grófságban, az M6-os autópályán fogták el a rendőrök, akik leszorították a gyanúsított kocsiját az útról.
A The Sun, a legnagyobb brit tömeglap hétfői értesülése szerint Asha neurológusként állt munkába nemrég Stoke-on-Trent kórházában, ám a biztonsági szervek azt gyanítják, hogy valójában egy al-Kaida-sejt vezetője.
A skót rendőrség hétfőn két további személyt vett őrizetbe, mindkettőjüket a Glasgow melletti Paisley elővárosban. Ezzel hétre emelkedett a londoni és a glasgow-i robbantásos merényletek kapcsán eddig őrizetbe vettek száma; köztük van a két glasgow-i támadó is.
Jacqui Smith brit belügyminiszter hétfőn a BBC-nek azt mondta: Nagy-Britanniának a lehetséges legsúlyosabb, és tartós terrorfenyegetettséggel kell szembenéznie, és ez a fenyegetettség az al-Kaida terrorhálózathoz kötődik. Smith részletek nélkül hozzátette: a hétvégi londoni és glasgow-i merényletkísérletek előtt a brit elhárítás már több hasonló próbálkozást meghiúsított.
A belügyminiszter délután a londoni alsóházban elmondta azt is, hogy a rendőrség folytatja a hajtóvadászatot; eddig 19 épületet és lakást kutattak át.
Az al-Kaida neve két napon belül másodszor hangzott el a brit kormány részéről a meghiúsított pokolgépes robbantássorozattal kapcsolatban. Előző nap, szintén a BBC televíziónak nyilatkozva, Gordon Brown miniszterelnök úgy fogalmazott: az ország "al-Kaida-természetű fenyegetéssel néz szembe, az al-Kaidához kapcsolódó emberek részéről".
Hétfői értesülések szerint a glasgow-i rendőrség néhány órával a város repülőtere ellen megkísérelt merénylet előtt a nyomára akadt a két elkövetőnek; azt is kiderítették, hogy melyik ingatlanközvetítőnél vették ki lakásukat. Mire azonban az ügynökségnél ellenőrizni tudták a lakcímet, a támadás már bekövetkezett.
A The Sun és a The Daily Telegraph egyaránt azt írta hétfőn rendőrségi forrásokra hivatkozva, hogy a glasgow-i repülőtéri merényletet megkísérlő két személy azonos azokkal, akik múlt pénteken két, pokolgéppel megrakott Mercedest hagytak London zsúfolt belvárosában.
A Scotland Yard már a hétvégén közölte, hogy a két merényletkísérlet között "mind világosabb a kapcsolat".
Az eddigi vizsgálatokból kiderült, hogy a meghiúsult londoni és a glasgow-i támadási kísérletekhez szinte azonos összetételű robbanószerkezeteket használtak. A pokolgépek magvát mindegyik esetben nagy mennyiségű benzin és több propángáz-palack alkotta. Az egyetlen különbség az, hogy a Londonban elhelyezett robbanószerkezetek szögeket is tartalmaztak.
A brit kormány a merényletkísérletek után a legmagasabbra, vagyis "kritikusra" emelte a terrorfenyegetettség hivatalosan megállapított szintjét.