Hírek, amelyekről lemaradtunk
Természeti katasztrófák, II. János Pápa halála, iraki robbantások. Ezekre biztosan emlékezni fogunk hosszú időn át, hiszen kivétel nélkül címlapsztorik voltak 2005-ben. De voltak olyan hírek, események is, melyekre ugyan nem harapott rá olyan vehemensen a világsajtó, mégis hatással lesznek a jövőnkre. Összeállításunk a Foreign Policy cikke nyomán készült.
Gerillák amerikai cégek szolgálatában
A biztonsági magáncégek Irakban egyre nagyobb számban szerződtetnek korábbi gerillákat és zsoldosokat Kolumbiából, Guatemalából, El Salvadorból, Nicaraguából és Chiléből. Jelenleg például egyikük az Iraqijobcenter.com nevű honlapon kínálja „ezer, a kolumbiai harcokban edzett ex-zsoldos és rendőr” szolgáltatásait iraki biztonsági munkára - emlékeztet a Foreign Policy. Idén az amerikai Halliburton biztonsági cég kolumbiaiakat foglalkoztatott, hogy megvédjenek olajlétesítményeket számos iraki városban. Egy másik magáncég, a Blackwater egy csoport zsoldossal dolgozik, akik Augusto Pinochet egykori chilei diktátor bérlistáján szerepeltek. Az újoncok gyakran olyan katonai csoportokból jönnek, amelyek az emberi jogok megsértéséről vagy a drogkereskedelemmel kapcsolatos félkatonai kötődésükről ismertek.
Recept az örökösöknek
Kim Dzsong Il © AP |
Már nem az USA a „leggázosabb”
Amikor az Egyesült Államok elkezdte az üvegházhatást okozó gázok kibocsátását, azóta úgy tekintenek rá, mint a rosszfiúra, aki örömében okádja a füstöt. November végi riportokban azonban kiderült, hogy az USA kibocsátása többet esett vissza, mint egy évtizeddel ezelőtt: 2000 és 2003 között a kibocsátás 0,8 százalékkal csökkent. Ezzel szemben Kanadának 2003-ban 24,2 százalékkal nőtt az 1990-es szintjéhez képest. Az európaiak pedig nem tartották a 6,4 százalékos kiotói céljukat. Az Államok kibocsátása részben azért esett, mert az amerikai cégek bevezették a tiszta szenes technológiákat és csökkentették a metán kibocsátást. Persze ez nem jelenti azt, hogy az Egyesült Államok Zöld Óriássá változna át – emlékeztet a Foreign Policy. A visszaesés legfőbb oka a nehézipar átköltöztetése az olyan iparosodó országokba, mint Kína, amely a világ második legnagyobb kibocsátója.
Rumsfeld a független Tajvan mellett
Donald Rumsfeld © AP |
Vissza a terrorista táborba
Pervez Musarraf tábornok, Pakisztán elnöke lecsapott a terrorista csoportokra, amelyek 2001. szeptember 11-e után is Pakisztánban működnek. Abban az évben Washington Musarraf támogatását kérte a terror elleni háborúban, helybenhagyva cserébe F-16-os vadászgépek eladását Iszlámábádnak – emlékeztet a Foreig Policy A beszámolók szerint azonban a terrorista kiképző táborok újra kinyitottak Pakisztánban, erre viszont csak kevesen figyeltek fel 2005-ben. Júliusban a Herald, egy pakisztáni lap megírta, hogy a korábban elpusztított terrorista kiképző táborok megnyitása jó üzlet Pakisztán észak-nyugati határvidékének. Iszlámábád visszautasította, hogy egyáltalán létezne bármiféle „tábori probléma”, noha a Herald riportere részt vett egy vezetett túrán egy teljesen helyreállított táborban Mansehrában. A hely teljesen fel lett újítva, helyet hagyva az irodáknak, négy lakóhelyiségnek, röplabdapályának és természetesen fiatal legényeknek AK-47-sel. Habár semmilyen jel nem mutat arra, hogy a tábor Iszlámábád meghátrálását jelenti, egy katona a Heraldnak elmondta, hogy őket az „ellenőrzött szabadság rezsimje” működteti. Hírszerzési források szintén beszámoltak a The New York Times egyik augusztusi cikkében, hogy három pakisztánit bebörtönöztek a múlt nyáron, mert merényletet kíséreltek meg az Egyesült Államok kabuli nagykövete ellen. Őket is Mansehrában képezték ki. Felbőszült afgán katonai tisztviselők elmondták, hogy Pakisztán visszatért a tálibok támogatásához, és azt remélik, hogy az Egyesült Államok kivonja katonáit Afganisztánból. Természetesen Musarraf a nehéz terep miatt sohasem lesz képes ellenőrizni országa minden négyzetcentijét. De ha táborokat képesek megtalálni az újságírók, akkor képesek megtalálni a pakisztáni katonák is… ha körülnéznek – véli a Foreign Policy.
India harcai a maoistákkal
Nepálban tíz éve tart a maoista lázadás, és eddig több mint 12 ezer életet követelt – áll ez a növekvő szám a 2005-ös szalagcímeken. De mi inspirálja a szomszédos ország lázadóit? Következetesen túljárnak a túlnyomórészt indiai rendőri erők eszén az indiai maoisták (akiket Naxalitéknek is hívnak) , hatalmas területeket tartanak az ellenőrzésük alatt számos keleti és déli államban, mint Orissa és Andhra Pradesh, és ott vannak az IT-központ Bangalore közelében is. Novemberben közel 700 nehézfegyverzetű naxalite megtámadta Dzsehanabadot, egy 80 ezres kisvárost Bihar állam keleti részében, és kiszabadítottak 350 helyit a börtönből, köztük lázadókat. És bár az indiai maoisták a szegények és a földnélküliek nevében küzdenek, kifejezik egy újonnan kitalált érvelésüket a jól koordinált támadások megnyerésével. Éppen mostanában támadtak meg egy rendőr kiképző központot Jharkhand államban – műholdas kommunikációval, pontos útlezárásokkal és a telefonvonalak blokkolásával. A technikai robbanás nem az egyetlen robbanás lesz, ami Indiából jön.
A haditengerészet védelmi rakétái
Olajkilátások
© AP |
Elesett amerikai katonák: mennyi az annyi?
© AP |
Éhezés Afrikában
Niger, Mali, Burkina Faso és Mauritiánia tavaly a szárazság és a sáskák inváziója miatt az átlagnál is kevesebb élelmiszert termelt. A nyár folyamán legalább két és fél millió ember éhezett, halt meg az éhínség miatt. A válsághelyzetre a nemzetközi közösség túl későn reagált, hiszen „megszokott”. Niger nagyon ritkán termel eleget ahhoz, hogy a népességét ellássa. Ám az idei állapot valóban rendkívüli volt. A segélyszervezetek önkéntesei arról számoltak be, hogy a szülők fűvel és falevelekkel etetik gyermekeiket. Rettenetesen lesoványodott emberek érkeznek nap mint nap az étkeztetőközpontokba. Nigert sok bírálat érte amiatt, hogy nem készült fel eléggé az élelmiszerhiányra.
(Forrás: Foreign Policy)