2004. december. 17. 08:40 reuters Utolsó frissítés: 2004. december. 17. 08:42 Világ

Rakétavédelmi megállapodást írt alá Japán és az Egyesült Államok

A megállapodást egy héttel azután kötötték meg, hogy Japán enyhített a fegyverexport általános tilalmát előíró, 1976 óta érvényben lévő törvényén.

Japán és az Egyesült Államok azután kezdték el a közös rakétavédelmi kutatásokat, hogy Észak-Korea 1998-ban kísérletet hajtott végre egy rakétával, amely átrepült Japán felett. Japán tavaly decemberben, egy újabb észak-koreai kísérlet nyomán arról is döntött, hogy a szigetország védelmére rakétaelhárító rendszert vásárol az Egyesült Államoktól.

Szakértők szerint a rendszer részleges telepítésére már 2007-ben sor kerülhet, teljes üzembe helyezése 2011-re várható. Összköltsége a következő tíz évben 9,56 milliárd dollár lesz.

A Pentagon szerdán számolt be arról, hogy kudarccal végződött az Egyesült Államok tervezett sok milliárd dolláros rakétavédelmi pajzsának két éve első próbaindítása, miután az elfogó rakéta lefulladt indítósilójában a közép-csendes-óceáni Kwajalein gyakorlótéren.

A rakétavédelmi rendszer közös kifejlesztéséhez Japán bizonyos alkotórészeket fog exportálni az Egyesült Államokba - mondták el tisztségviselők.

A rakétavédelmi együttműködés japán hívei azzal érvelnek, hogy az ilyen közös fegyverkezési programok életfontosságúak ahhoz, hogy Japán elérhető áron korszerű védelmi képességekre tegyen szert. Az ellenzők ugyanakkor úgy vélik, hogy a rakétavédelmi pajzs kifejlesztésében való együttműködés árnyékot vethet Japán II. világháború után kialakult pacifista arculatára és nyugtalaníthatja ázsiai szomszédjait.

Hirdetés
Kult Köves Gábor 2025. január. 22. 20:00

Magasabbra a tetőt, Lazlo! - kritika A brutalista című filmről

Remekműnek lett kikiáltva, és már temérdek díjat besöpört az Amerikába szakadt fiktív magyar építész, a holokauszt-túlélő Tóth László története. De vajon fellelhetők-e a remekműre utaló jelek abban a 215 percben, amit a szépen szenvedő Adrien Brodyval töltünk?