2005. február. 15. 14:48 MTI Utolsó frissítés: 2005. február. 15. 15:05 Világ

Dzsaafarit jelölik kormányfőnek Irakban

Ibrahím al-Dzsaafari távozó iraki alelnököt jelöli a kormányfői posztra az iraki választásokon győztes, Ali asz-Szisztáni nagyajatolláh nevével fémjelzett síita lista - közölte a választási szövetség és egyben Dzsaafari pártjának, az Iszlám Dava pártnak egyik képviselője.

A hivatalosan Egyesült Iraki Szövetségnek nevezett síita lista másik fő pártja, az Iszlám Forradalom Legfelsőbb Tanácsa beleegyezett saját jelöltjének, Ádel Abdel-Mahdinak (jelenlegi pénzügyminiszternek) a visszavonásába, "hogy megőrizze a szövetség egységét" - mondta a forrás, hozzátéve ugyanakkor, hogy az alkudozások még nem értek véget.

Adnán Ali, Dzsaafari pártbeli helyettese úgy nyilatkozott, hogy az elnökjelölttel kapcsolatos döntést "2-3 napon belül" hozzák nyilvánosságra.

Irahím al-Dzsaafari
Az Ali asz-Szisztáni síita nagyajatolláh által létrehozott választási szövetség a voksok 48 százalékát kapta a januári szavazás vasárnap nyilvánosságra hozott eredményei szerint. Ugyanakkor a két legnagyobb kurd párt koalíciója, amely 25 százalékot mondhat magáénak, az államfői tisztséget pályázza meg, és erre a Kurd Hazafias Szövetség vezetőjét, Dzsalal Talabanit javasolják.

Az 58 éves Ibrahím al-Dzsaafari diplomatikus stílusáról és párbeszéd-készségéről nevezetes, aki tisztában van azzal is, hogy az amerikai csapatok nem hagyják el egyhamar Irakot és ezért meg kell fékezni a vallási szélsőségeseket a polgárháború elkerülése érdekében.

Az orvos végzettségű Dzsaafari 1966-ban csatlakozott az Iszlám Davához, az ország legrégibb síita mozgalmához. A politikus 1980-ban menekült el Irakból Iránba, amikor Szaddám Huszein diktátor ezrével gyilkolta le párttársait, köztük az alapítót, Mohamed Bakír asz-Szadrot. 2003-ban tért vissza hazájába és lett tagja az amerikaiak által felállított ideiglenes kormányzótanácsnak.

Éppen ezért akadnak szép számmal Irakban, akik úgy vélik: Dzsaafarinak és a többi, emigrációból hazatért politikusnak nincs joga a hatalomhoz, mivel hosszú éveket töltöttek az országtól távol, miközben Irak népe Szaddám Huszein rendszerétől szenvedett.

Hirdetés
hvg360 Lenthár Balázs 2025. január. 09. 19:30

Századfordulós bűnügyek – Az országbíró titokzatos halála

Az alig tíz éve egyesült Budapest első szenzációs bűnügye volt Mailáth György országbíró meggyilkolása, hiszen a korabeli magyar állam legfőbb közjogi méltóságainak egyike vált bűncselekmény áldozatává. A minden információmorzsára éhes közérdeklődés komolyan hátráltatta a nyomozói munkát, amit a sajtó is csak nehezített, ugyanis a legvadabb feltételezéseket is tényként tálalta. Századforulós bűntényekről szóló sorozatunk első része.