2005. február. 14. 12:14 MTI Utolsó frissítés: 2005. február. 14. 12:20 Világ

Bush gratulált az irakiaknak a választásokhoz

George Bush amerikai elnök nyilatkozatban üdvözölte az iraki népet a választások sikeres lebonyolítása alkalmából, miután Bagdadban bejelentették a végeredményt.

"Gratulálok az iraki népnek, mert a terroristák fenyegetései dacára elindította az országot a demokrácia és szabadság útján" – hangoztatta George Bush. "A világ iraki férfiak és nők hosszú sorát láthatta, amint szavaznak életük első szabad és tisztességes választásán. Az Egyesült Államok és koalíciós partnerei mindannyian büszkék lehetnek, hogy lehetővé tették ezt a nagy napot" - hangzik a (helyi idő szerint) vasárnap nyilvánosságra hozott elnöki nyilatkozat.

Az amerikai külügyminisztérium "jelentős teljesítményként" értékelte a választást, és arra biztatta a meg nem választott jelölteket, hogy továbbra is vegyenek részt a megindult politikai folyamatban.

Az európai lapok fanyalognak

Több nyugat-európai lap Irak egységét félti az etnikai, felekezeti megosztottságot tükröző választási eredmények láttán - tűnik ki hétfőn közölt elemzéseikből, hírmagyarázataikból.

Polgárháború veszélyét látja a párizsi Libération elemzője az iraki választási eredményben, amely - mint írja - megerősíti a síiták ténylegesen már kialakult hatalmát az ország déli részén, illetve a kurdokét Észak-Irakban. A síiták közül nem kevesen iszlám államra áhítoznak, a kurdok nagy része pedig etnikailag homogén önálló kurd államra.

Ugyanakkor Szaddám Huszein megbuktatott diktátor rendszerének hívei és Oszama Bin Laden al-Kaida-vezér terroristái is ugrásra készen várják, hogy erősíthessék pozícióikat Irakban. Mindez polgárháború veszélyét rejti magában - állapítja meg a Libératiton , de ugyanakkor hozzáteszi: a síitáknak és a kurdoknak most már van vesztenivalójuk, így talán kétszer is meggondolják, hogy kalandorpolitikával kockára tegyék-e nyereségüket.

Zürich, London (Oldaltörés)

A Neue Zürcher Zeitung szerint is veszélybe kerülhet Irak egysége a választások nyomán. Elég egy pillantást vetni az eredményekre, hogy lássuk: az iraki választók felekezeti, illetve etnikai hovatartozásuk szerint szavaztak. A törzsi, etnikai, felekezeti közösségekkel való nagymértékű azonosulás talán érthető is a diktatúra, a háború és a megszállás után, ám ugyanakkor tény, hogy ez a megosztottság akadályokat gördít egy modern állam megteremtésének útjába - olvasható a svájci lapban.

Az elemző valószínűnek tartja, hogy most megindul a felekezeti és etnikai csoportok között a viszálykodás a befolyásért, a posztokért és a gazdasági előnyökért, s eközben háttérbe szorul a hatékony intézmények létrehozásának feladata. Ha megmerevednek az etnikai, felekezeti törésvonalak, a megosztottság az ország egységét veszélyeztetheti egy válsághelyzetben - vélekedett a cikk szerzője.

A The Daily Telegraph című londoni lap kevésbé borúlátó, de azt a brit kommentátor is leszögezi: "Akárhogyan alakulnak is a dolgok Irakban, még jó ideig szükség lesz az arab ország katonai és gazdasági segélyezésére. A választások sikere még nem menti fel az Egyesült Államokat és Nagy-Britanniát a demokrácia őrzőjének kötelességei alól".

Hirdetés
EUrologus Folk György (EUrologus) 2025. január. 09. 17:00

Elon Musk beszól az európai államfőknek és élvezi

Szünet nélkül folyik az adok-kapok a Trump-adminisztrációban befolyásos szerepre készülő Elon Musk és az európai politikusok között. A németországi választások előtt kellene dűlőre jutni.