2005. február. 14. 13:45 hvg.hu Utolsó frissítés: 2005. február. 14. 14:32 Világ

Merényletben meghalt Rafik Hariri volt libanoni kormányfő

Életét vesztette az ellene elkövetett pokolgépes merényletben hétfőn Rafik Hariri volt libanoni kormányfő - közölték libanoni televíziók, majd a bejrúti amerikai kórház egyik alkalmazottja. A hírt megerősítette Fardi al-Hazin libanoni idegenforgalmi miniszter is.

A merénylet helyszíne
© AP
A Földközi-tenger keleti partján fekvő kis ország hivatalos hírügynöksége eközben még azt jelentette, hogy a politikus súlyos sérülésekkel kórházban fekszik. A robbantás ereje Haririn kívül nyolc embert ölt meg, köztük a politikus több testőrét.

Szemtanúk és biztonsági források szerint a merényletet autóba rejtett pokolgéppel követték el Hariri gépkocsioszlopa ellen Bejrút nyugati részén, a tengerpart közelében fekvő Saint-George szállodánál.

A Földközi-tenger partján elterülő kis ország hivatalos hírügynöksége eközben azt jelentette, hogy a politikus súlyos sérülésekkel kórházban fekszik.

A 60 évesen elhunyt dollármilliárdos egykori kormányfő, aki építési vállalkozó, bankár, s egy szerteágazó gazdasági birodalom irányítója volt egy személyben, tavaly októberben mondott le a kormányfői posztról, az Emile Lahud elnökkel vívott hatalmi harc nyomán.

Hariri az utóbbi időben odaállt azon ellenzéki csoportok mögé, amelyek követelik Szíriától, hogy még a májusi libanoni parlamenti választások előtt adja föl a Földközi-tenger mentén fekvő kis országban játszott szerepét. Szíria, amely csapatokat állomásoztat Libanonban, döntő befolyással bír a bejrúti belpolitika alakulására.

Szegény családból származott (Oldaltörés)

A demokráciában hitt 
Al Hariri szerint első pillantásra az arab világ közszférájának állapota siralmas állapotban van, de ha sikerülne biztosítani a békét és a megerősíteni a demokrácia alapjait, akkor megvalósítható lenne egy teljes körű, hosszú távú fejlődési folyamat. A demokrácia nyitottságot és felelősségre vonhatóságot jelent, de az ehhez szükséges reformokhoz eddig sajnos nem volt meg a kellő politikai bázis. Ezt Hariri nyilatkozta nemrég.

Hariri nem politikuscsaládból származik, még csak nem is egy befolyásos klánból. 1944-ben egy szegény szunnita muszlim családban született.

Vagyonát Szaúd-Arábiába szerezte, ahol saját építőipari céget alapított Saudi Oger néven. Cégével Fahd szaúdi herceg (ma már szaúdi király) is szerződésben állt.

Hariri a Forbes magazin összeállításában, a világ száz leggazdagabb embereinek listáján is szerepel. A legszerényebb becslések szerint is vagyona a 2 milliárd dollárt is meghaladta. Libanonban hatalmas médiabirodalmat tartott fent.

Miután 1992-ben visszatért Szaúd-Arábiából és Libanon kormányfője lett, új irányt adott az addig milicista vezetők által irányított államnak.

Neki volt köszönhető, hogy Libanon újra bekapcsolódott a nemzetközi pénzügyi életbe. A francia elnök, Jaques Chirac közeli barátja volt. Még akkor is meg tudta tartani nemzetközi tekintélyét, amikor kiesett a hatalomból és ellenzékbe került. Ezt jelzi, hogy volt kormányfőként is a világpolitika nagyságait látta vendégül.

Hirdetés
hvg360 Bábel Vilmos 2025. január. 06. 13:28

1945 után először ismét szélsőjobboldali vezetője lehet Ausztriának, Herbert Kickl a kormányalakításról tárgyalhat

Az osztrák Szabadságpárt vezetője kapott felkérést a kormányalakításra a köztársasági elnöktől, miután összeomlottak a koalíciós tárgyalások a jobbközép és a szociáldemokraták között Ausztriában. A jobbközép lecserélte a vezetőjét, az új hajlandó kormányalakításról tárgyalni a választáson győztes szélsőjobboldali párttal, az FPÖ-vel. A szélsőjobbnak az ölébe hullhat a hatalom, mert a politikai elit nem tudott túllépni a saját árnyékán. Váratlan külpolitikai győzelem ez Orbán Viktornak és Vlagyimir Putyinnak. Németországnak vészjelzés az osztrák belpolitikai fordulat.