2004. október. 19. 18:23 Utolsó frissítés: 2004. november. 22. 12:00 Világ

Az ENSZ BT libanoni csapatkivonásra szólította fel Szíriát

Az ENSZ Biztonsági Tanácsának csapatkivonásra felszólító hivatalos határozatát még Algéria is elfogadta. Szíria 1976. óta állomásoztat csapatokat Bejrútban.

Az ENSZ Biztonsági Tanácsa hivatalos nyilatkozatban felszólította kedden Szíriát: tartsa magát a BT szeptember másodikán elfogadott, 1559-es számú határozatához, és vonja ki Libanonból még ott állomásozó 14 ezer katonáját. A BT felkérte Kofi Annan ENSZ-főtitkárt is, hogy félévente tegyen jelentést a testületnek arról, hogyan alakul a határozat teljesítése.



A nyilatkozatot az Egyesült Államok és Franciaország fogalmazta meg, hogy nyomás alatt tartsa Damaszkuszt a csapatkivonás ügyében. A BT soros elnökségét betöltő Nagy-Britannia ENSZ-nagykövetének helyettese, Adam Thomson olvasta fel a dokumentumot a testület ülésén. Egy ilyen elnöki nyilatkozat elfogadásához a BT mind a tizenöt tagjának egyetértése szükséges. Algéria, a tanács egyetlen arab tagállama az utolsó pillanatig habozott hozzájárulását illetően, de végül is elfogadta a nyilatkozatot.



Mind Szíria, mind pedig Libanon figyelmen kívül hagyta a BT 1559-es határozatát, belügyeikbe való beavatkozásnak minősítve a vezető ENSZ-testület szeptember 2-i döntését. A BT számára készített október elsejei ENSZ-főtitkári jelentés megállapította, hogy Szíria nem vonta ki csapatait Libanonból, s Libanon sem tett eleget annak a BT-követelésnek, hogy szerelje le az országban tevékenykedő libanoni és külföldi milíciákat.



Szíria 1976-ban, Bejrút kérésére vezényelt csapatokat Libanonba (eredetileg 35 ezer főt), hogy segítsen véget vetni a szomszédos országban dúló polgárháborúnak. A szíriai csapatok csökkenő létszámmal ugyan, de ott maradtak a polgárháború lezárulta után, és megfigyelők szerint azóta is Damaszkusz mozgatja a háttérből a libanoni politika szálait.



(MTI)
Hirdetés
hvg360 Medvegy Gábor 2024. november. 30. 15:00

Egy vérző ország minden gondja a lelkében – a mai propagandisták is megirigyelhetik, ahogy anno a magyar kormányfőről írtak

Harcolhattak volna robotzsaruval Horthy Miklós merénylői ellen száz évvel ezelőtt? A válasz meglepő módon majdnem igen, de ez még semmi. Az 1924 novemberében megjelent lapok meghökkentő híreiből válogattunk, amelyekből kiderül, hogy a vasútra mindig lehetett panaszkodni, a parlamenti zsidózás pedig nem sértett illemet akkoriban. A templomba járó nők kivágott, áttetsző ruhái ellenben igen.