2003. október. 22. 19:17 Utolsó frissítés: 2004. november. 22. 12:00 Világ

Az ENSZ is felelős a bagdadi központja elleni merényletért

Emberéletek százait veszélyeztető felelőtlen könnyelműséggel vádolja a világszervezet illetékeseit az a független bizottság, amely az ENSZ bagdadi székhelye ellen augusztus 19-én elkövetett robbantásos merényletet körülményeit vizsgálta Kofi Annan ENSZ-főtitkár felkérésére.

A bizottság szerdán közzétett jelentése szerint elkerülhető lett volna az ENSZ-nek otthont adó Canal szálloda elleni merénylet, ha az illetékesek hallgattak volna az előzetes figyelmeztetésekre, és meghozzák a szükséges biztonsági intézkedéseket. A robbantásos merényletben az ENSZ 22 munkatársa vesztette éltét, köztük Sergio Vieira de Mello brazil diplomata, az ENSZ főtitkárának iraki különmegbízottja.
A bizottság Martti Ahtisaari volt finn elnök vezetésével megállapította, hogy az ENSZ munkatársait kétszer is figyelmeztették a készülő merényletre. A világszervezet diplomatái nem csupán elmulasztották a szükséges intézkedéseket, hanem egyenesen felszólították az amerikai megszálló hatóságot, hogy távolítsák el a szállodát körülvevő biztonsági akadályokat. Kofi Annan a biztonsági illetékesek javaslatai ellenére nem rendelte el az ENSZ munkatársainak evakuálását, amelyet szeptember 22-én is hiába szorgalmaztak, két órával azelőtt, hogy a Canal hotel előtt ismét autóbomba robbant, ezúttal egy iraki rendőr életét kioltva.
Ez utóbbi merénylet után az ENSZ munkatársainak számát 650-ről mintegy 40-re csökkentették. Az ENSZ biztonsági illetékesei New Yorkban a világszervezet összes munkatársának az eltávolítását javasolták, a főtitkár azonban úgy döntött, hogy bizonyos minimális ENSZ-jelenlétet továbbra is megőriz Bagdadban. (MTI)
Hirdetés
hvg360 Bábel Vilmos 2025. január. 10. 09:30

A szélsőjobb és Elon Musk migrációs népszavazást csinálna a német választásból, pedig sokkal többről szól

Egy végtelenül rossz hangulatban lévő Németország választ magának új képviselőket február 23-án. Gazdaság- és társadalompolitikai krízis van az országban, és ezt mostanra mindenki megérezte. Ez sok más nyugati demokráciára is igaz, de a németek jobban megszenvedik, mert a bukott modellt a sajátjuknak érezhették. Nem valószínű, hogy egy új kancellár alapvető kérdésekben másfelé vinné az országot, mint az elődje. Az ajánlat inkább az, hogy jobban csinálna hasonló dolgokat, kis változtatásokkal. A szélsőjobb közben a migráció kérdésében közelebb került a közhangulathoz, mint bármelyik másik párt. Az osztrák példától félnek a demokratikus pártok.