2003. október. 20. 11:23 Utolsó frissítés: 2004. november. 22. 12:00 Világ

Irán megegyezett az atomenergia-ügynökséggel

Megállapodásra jutottak az iráni atomszakértők a Nemzetközi Atomenergia-ügynökség (NAÜ) képviselőivel egy "kölcsönös egyezményről", amely utat nyit afelé, hogy Teherán elfogadja atomlétesítményeinek és nukleáris tevékenységének fokozott ellenőrzését.

A nemzetközi közösség hónapok óta nyomást gyakorol Iránra, hogy írja alá az atomsorompó-szerződés kiegészítő jegyzőkönyvét, amellyel elfogadja, hogy a NAÜ előzetes bejelentés nélkül tarthasson ellenőrzést az ázsiai ország nukleáris létesítményeiben.
Ali Akbar Szalehi, Irán NAÜ-képviselője szerint a tárgyalások során kiiktatták a szöveg kétértelműségeit és "eloszlattak minden lehetséges félreértést". A NAÜ-képviselő hangsúlyozta, hogy Irán fő célja szuverenitásának, stratégiai és katonai titkainak megőrzése volt. Szalehi elmondta: következtetéseit most felettesei elé terjeszti, s ezt követően dől el, hogy Irán új tárgyalásokat kér vagy a megállapodás alapján cselekszik.
A Nemzetközi Atomenergia-ügynökség október 31-éig adott ultimátumot arra, hogy az iszlám köztársaság tegye lehetővé az ügynökség korlátlan hozzáférését minden iráni atomlétesítményhez és az iráni nukleáris tevékenységgel kapcsolatos összes információhoz. (MTI)
Hirdetés
hvg360 Bábel Vilmos 2025. január. 10. 09:30

A szélsőjobb és Elon Musk migrációs népszavazást csinálna a német választásból, pedig sokkal többről szól

Egy végtelenül rossz hangulatban lévő Németország választ magának új képviselőket február 23-án. Gazdaság- és társadalompolitikai krízis van az országban, és ezt mostanra mindenki megérezte. Ez sok más nyugati demokráciára is igaz, de a németek jobban megszenvedik, mert a bukott modellt a sajátjuknak érezhették. Nem valószínű, hogy egy új kancellár alapvető kérdésekben másfelé vinné az országot, mint az elődje. Az ajánlat inkább az, hogy jobban csinálna hasonló dolgokat, kis változtatásokkal. A szélsőjobb közben a migráció kérdésében közelebb került a közhangulathoz, mint bármelyik másik párt. Az osztrák példától félnek a demokratikus pártok.