2003. október. 20. 09:43 Utolsó frissítés: 2004. november. 22. 12:00 Világ

Szaddám Huszein levélben szent háborúra szólított

A megszálló erők elleni szent háborúra és a kollaboránsok elleni harcra szólít fel egy Irakban felbukkant levél, amelyet állítólag a megdöntött Szaddám Huszein elnök írt, s amelyet szülővárosában, Tikrítben terjesztenek ismeretlenek. Lapértesülés szerint 2005-ig az amerikai hadsereg egyharmadára tervezi csökkenteni iraki jelenlétét.

Az írás október 9-ei keltezésű, s az iraki címeren kívül Szaddám Huszein aláírásához hasonlító, kézzel készült aláírás látható rajta. Az ellenállásra buzdító felhíváson kívül a szöveg arra is felszólít, hogy október 15-én legyenek tiltakozó akciók a megszállás ellen. Ezen a napon, amely az 1995-ös és a 2002-es elnökválasztó népszavazás évfordulója, Bagdadban többször is üdvlövések dördültek. Az Al-Dzsazíra arab hírtelevízió legutóbb augusztusban mutatott be egy Szaddám Huszeinnek tulajdonított, szintén kézzel írt levelet.
A Washington Post napilap értesülése szerint egyharmadára tervezi csökkenteni iraki jelenlétét 2005-ig az amerikai hadsereg. A lap úgy tudja, hogy a Pentagonban már előkészületben van az erre vonatkozó terv, de azt Donald Rumsfeld védelmi miniszter még nem hagyta jóvá. Az értesülés szerint már 2004 második negyedében megkezdenék az Irakban állomásozó 130 ezer fős fegyveres erő egy részének kivonását. A jövő év közepére így már kevesebb, mint 100 ezer, 2005 nyarától pedig csak 40 ezer amerikai katona maradna a Perzsa-öböl menti országban. A The Washington Post szerint az amerikai és brit csapatokat elsősorban olyan fontos iraki városokból vonnák ki, mint az északi Moszul vagy a déli Bászra. (MTI)
Hirdetés
hvg360 Bábel Vilmos 2025. január. 10. 09:30

A szélsőjobb és Elon Musk migrációs népszavazást csinálna a német választásból, pedig sokkal többről szól

Egy végtelenül rossz hangulatban lévő Németország választ magának új képviselőket február 23-án. Gazdaság- és társadalompolitikai krízis van az országban, és ezt mostanra mindenki megérezte. Ez sok más nyugati demokráciára is igaz, de a németek jobban megszenvedik, mert a bukott modellt a sajátjuknak érezhették. Nem valószínű, hogy egy új kancellár alapvető kérdésekben másfelé vinné az országot, mint az elődje. Az ajánlat inkább az, hogy jobban csinálna hasonló dolgokat, kis változtatásokkal. A szélsőjobb közben a migráció kérdésében közelebb került a közhangulathoz, mint bármelyik másik párt. Az osztrák példától félnek a demokratikus pártok.