2006. február. 03. 09:25 MTI Utolsó frissítés: 2006. február. 03. 09:59 Terror

Izrael elismerésére szólítja fel a Hamászt az egyiptomi elnök

Izrael elismerésére szólította fel a Hamász radikális iszlám fegyveres szervezetet Hoszni Mubarak egyiptomi elnök.

Mubarak a Jediót Ahronót című, nagy példányszámú izraeli napilap pénteki számában megjelenő interjúban leszögezte, a Hamásznak el kell ismernie a zsidó államot, ha meg akarja alakítani a következő palesztin kormányt. Azt azonban nem részletezte, hogy pontosan mit ért az "elismerés" alatt. Ugyanakkor az egyiptomi államfő "türelmet" kért Izraeltől, hogy várja ki, miként cselekszik a Hamász a palesztin parlamenti választásokon aratott győzelme után.

"Biztos vagyok abban, hogy a Hamász vezetői nem akarnak terrorista kormányt létrehozni" - jelentette ki Mubarak.

Ehud Olmert izraeli ügyvezető kormányfő a palesztin kormány bojkottjára szólított fel arra az esetre, ha a Hamász tagja lesz a kabinetnek. Izrael a Hamász választási győzelmére válaszul befagyasztotta a Palesztin Hatóságnak járó vámbevételek kifizetését, de az Egyesült Államok azt kérte Izraeltől, hogy folyósítsa az összegeket mindaddig, amíg a Hamász hivatalosan nem kerül kormányra.

A szervezet, amely az elmúlt években számos Izrael-ellenes öngyilkos merényletet hajtott végre, elutasította George Bush amerikai elnök legújabb felhívását a fegyverletételre.

Omar Szuleimán, az egyiptomi titkosszolgálat vezetője szerint Hoszni Mubarak és Mahmúd Abbász palesztin elnök e héten lezajlott találkozója után Abbász úgy döntött, nem ad kormányalakítási megbízást a Hamásznak, amíg nem ismeri el Izraelt, nem vet véget az erőszaknak, és nem fogadja el az eddigi palesztin-izraeli megállapodásokat.

Egy vezető palesztin tisztségviselő viszont azonnal cáfolta, hogy Izrael elismerése Abbász egyik feltétele lenne. Egyiptom várhatóan közvetítő szerephez jut a palesztin kormányalakítási válságban.

Hirdetés
hvg360 Lőrincz Tamás 2025. január. 06. 06:30

A választás időpontjánál is fontosabb, telik-e osztogatásra a Fidesznek, miközben a kilátásoknál csak a közhangulat rosszabb

A Tiszának az előrehozott választás témájának napirenden tartása – ezzel együtt leginkább annak elkerülése – mellett a pártépítés lesz a legfőbb feladata 2025-ben, a Fidesznek pedig a gazdaság felpörgetése és saját táborának megtartása. Mi vár a magyar politikára és a választókra a most kezdődő évben?