2006. február. 02. 15:04 MTI Utolsó frissítés: 2006. február. 02. 15:06 Világ

A Hamásztól Izrael elismerését, a terrorizmus elítélését várják

Izrael elismerését, a terrorizmus elítélését várja el az Európai Parlament a majdani palesztin kormánytól - derül ki abból az állásfoglalásból, amelyet a palesztin választások után kialakult helyzetet értékelve fogadott el az uniós képviselőtestület.

A január 25-i választások - amelyeken a szélsőséges Hamász szervezet kapta a legtöbb szavazatot - az Európai Unió megfigyelő missziója szerint "mérföldkövet jelentettek a demokratikus intézmények kiépítése útján" - áll az Európai Parlament állásfoglalásában. A képviselők a régióban modellértékűnek tartják a voksolást, amely "világosan megmutatta Palesztina népének demokrácia iránti elkötelezettségét".

A szöveg szerint "az EU és más nemzetközi adományozók támogatása alapvető fontosságú a palesztin nép alapvető szükségleteinek kielégítéshez". A parlament szerint azonban az EU csak akkor lesz továbbra is a Palesztin Nemzeti Hatóság legfőbb segélyezője, ha az új kormány világosan elítéli az erőszakot és elismeri Izraelt.

Az EP "tiszteletben tartja a választások eredményét, és tudomásul veszi a palesztin hatóság elnöke, Mahmúd Abbász azon elkötelezettségét, hogy olyan új kormányt hozzon létre, amely tiszteletben tartja a nemzetközi szabályokat, és elutasítja az erőszakot". Állásfoglalásában az EP úgy véli, a "palesztin politikai színtér radikalizálódását előidéző" választási eredmények elsősorban a palesztin nép átfogó reformok iránti igényét, valamint "a megszállás okozta nehéz életkörülményeket tükrözik".

Az EP szerint "a Kelet-Jeruzsálemról folyó vita a konfliktus egészének részét képezi, és továbbra is tárgyalási téma, különösen a két fél között". A parlament "felszólít a palesztin lakosokkal szembeni hátrányos megkülönböztetés megszüntetésére és a kelet-jeruzsálemi palesztin intézmények újbóli megnyitására".

A témával kapcsolatban a magyar képviselők közül Tabajdi Csaba (MSZP) foglalt állást. Úgy vélte, "optimizmusra nincsen sok ok a jelenlegi közel-keleti helyzetben. Irak forrong, Irán nukleáris ambíciói veszélyeztetik a térség törékeny stabilitását, a palesztin választások eredménye pedig sokkolta a világ és az unió közvéleményét és politikusait." Tabajdi aláhúzta, "Mahmud Abbász palesztin elnököt nem szabad magára hagyni. Ezért üdvözlendő az unió döntése, amely szerint egyelőre nem függesztik fel a támogatások utalását.
Hirdetés
hvg360 Fülöp István 2025. január. 22. 15:03

Leáldozhat a Huawei csillaga Európában Trump alatt?

Donald Trump második elnöki ciklusa alatt nem látott szintekre emelkedhet az Egyesült Államok és Kína technológiai háborúja, ami kifejezetten kínosan érintheti a kínai 5G-eszközöket előszeretettel alkalmazó európai távközlési cégeket. Köztük van a 4iG is, a céget arról kérdeztük, hogyan érintheti egy esetleges váltás.