Hamász, hová mész?
Nem biztos, hogy rontja a közel-keleti béke esélyeit a Hamász gázai győzelme. Az Izrael felszámolására létrejött szervezet ellenzékben elég erős volt ahhoz, hogy megakadályozza az izraeli-palesztin megegyezést. Kicsi ugyan az esélye, mégis, talán, mint kormányzó párt, jobb belátásra jut, és békét köt az ellenséggel. Erre van precedens: ezt tette 1993-ban a Jasszer Arafat vezette PFSZ is.
A társadalomtudományok nagy problémája, hogy kutatási módszerei közül gyakorlatilag hiányoznak a tervezett kísérletek. Egész társadalmakat nehéz laboratóriumi körülmények közé zárva manipulálni és vizsgálni. (Voltak ugyan ilyesfajta próbálkozások a huszadik század során, ám ezeket nem tudósok és nem kutatási célból végezték). A társadalomtudósok kénytelenek a társadalmi jelenségeket megtörténtük után értelmezni: a felállított elméletek tesztelése meglehetősen nehézkes.
A Hamász győzelmével megdőlt az a hiedelem, hogy George W. Bush Közel-Kelet demokratizálását célul kitűző programja csakis Amerikával szimpatizáló rezsimeket szülhet, a térségben akár terrorista szervezetek is hatalomra juthatnak szabadon leadott voksok segítségével. Az Izrael/Palesztina konfliktus megoldása látszólag elérhetetlen messzeségbe került.
De valóban csökkentek-e a béke esélyei a Hamász győzelmével? A megalakulása után évtizedekig Izrael megsemmisítéséért küzdő Palesztin Felszabadítási Szervezet 1993-ban, ha fogcsikorgatva is, de elismerte Izrael államot. 2002 tavaszán az – eredetileg szintén a zsidó állam létrehozásának megakadályozására alakult – Arab Liga tagjai felajánlották, hogy a megszállt területek kiürítéséért cserébe hajlandók békét kötni Izraellel. A „cionista entitás” – ahogy ők nevezik - felszámolásáért indított küzdelmet ma elsősorban Irán, illetve az általa támogatott libanoni Hezbollah, valamint a Hamász és az Iszlám Dzsihád vállalja fel. A rideg valóság: az iszlamista erők hozzájárulása nélkül kevés esély van tartós békére a Közel-Keleten.
Nehéz elképzelni, hogy az iszlamista erők elfogadják Izrael állam létét. A Hamász vezetői változatlan harciassággal nyilatkoznak céljaikról, másról mint tízéves fegyverszünetről, hudnáról, hallani sem akarnak. Erről is csak azért, mert a Korán értelmezése szerint - Mohamed hajdani cselekedetei nyomán - ennyi „pihenő” elfogadható a hitetlenek elleni harcban, főképp, ha a muszlim erők a győzelemhez még nem elég erősek. ám, ha a Hamászra nehezedő nemzetközi nyomás hatására a palesztinok döntő többsége ráébred, hogy Izrael felszámolására nincs, egy Kelet-Jeruzsálem fővárosú állam létrehozására viszont van esélyük, akkor talán ez a terrorszervezet is átlépheti saját árnyékát. Erre meg mindig több esély van, ha a Hamász kormányzati felelőséget visel, mint ha ellenzékben van.