Halló, Lenders rendőrparancsnok! Botoztatja őket, de egyetért velük
Hamburg egyik legmagasabb beosztású rendőre – egyébként: kereszténydemokrata politikus, a német rendőrszakszervezet helyettes vezére. Dannenberg alsószászországi városban, a 123 tonna atomhulladékot szállító vonat megérkezésekor értük utol. Az atomerőművek ellen több tízezer ember tüntetett a hétvégén Németországban, a rendőrség gumibotot, könnygázt és vízágyút is bevetett.
Zentai Péter: Uram, nincs lelkiismeret furdalása? Láttam a tévében, a youtube-on. Szerintem világszerte milliók nézik a német rendőrök brutalitásának képeit…
Joachim Lenders: Kérem, ne fárasszon ön is..Embereimmel 28 órája nem alszunk, még enni sem hagytak minket azok az ártatlan, kedves atomenergia-ellenes tüntetők… felszedték a síneket, hatalmas kövekkel, sörösüvegekkel támadtak ránk.
Hetven munkatársamat ápolják a környező klinikákon. Ezt nem mutatták a youtube-on?.
Z.P.: Erről nem láttam képeket. Viszont olvasom a berlini Tageszeitungban, hogy Németország megint kimutatta a foga fehérjét: egy rendőrállam a javából…
J.L.: Ez rendőrállam? Szerintem jogállam. 12 órán át mi rendőrök semmi mást nem tettünk, mint írásban és szóban kérelmekkel fordultunk a sínfoglalókhoz, a vasúti forgalmat akadályozókhoz, a külföldről erre a célra ide hozott ezernyi aktivistához, hogy legalább a síneket ne szedjék fel. Ilyen egy rendőrállam?
Z.P.: Aztán politikai parancsra – az atomlobbi, egy hatalmas gazdasági érdekcsoport nyomására – a rendőrség elhurcolta a tüntetőket . Így történt?
J.L.: Viccel? A politikának ebbe nincs beleszólása!
Z.P.: A tartományi belügyminiszter, netán a szövetségi, Wolfgang Schäuble nem szólt oda maguknak, hogy tegyenek rendet bármi áron?
J.L.: Alsó Szászország belügyminiszterével konzultálunk ugyan, én magam is beszéltem vele, tájékoztattam a helyzetről, de neki nincs joga utasítgatni bennünket, még csak tanácsot sem adhat a módszereinket illetően. Amit teszünk, az csak a mi felelősségünk.
Z.P.: Akkor hát miről beszélt a tartományi belügyminiszterrel?
J.L.: Arról, hogy fogytán az erőnk, hogy nem lehet velünk ezt megcsinálni. 16 ezer rendőr kevés egy ilyen – merem állítani – előre kitervelt – szinte- hadművelethez, minden emberünk totál kimerült.
Z.P.: Csak ennyi? Csupán több embert kértek a minisztertől és másról nem is beszéltek vele? Például arról, hogy mit fognak tenni, ha a youtube-on és a tévékben látható felvételek alapján a tüntetők beperelik a rendőrséget, aztán pedig nyilván a kormányt. Talán az ellenzék parlamenti vizsgálatot is indíttat a rendőrattak ügyében…
J.L.: Szinte biztos, hogy feljelentenek. Az elmúlt húsz évben tucatnyi ilyen per indult úgynevezett rendőri túlkapások miatt, kilencven százalékban azonban nekünk adott igazat a bíróság. A kormány ellen már miért indulhatna per?
Z.P.: Mert Önök csak végrehajtják a kormány utasításait…
J.L.: Még egyszer mondom: mi, csakis mi rendőrök döntünk a helyszínen - a helyzet értékelése alapján - hogy milyen eszközöket vetünk be. Mivel tegnap már – szerintem – előre megtervezett támadás ért bennünket, embereink élete forgott kockán, bevetettük nemcsak a vízágyukat, hanem a spray-ket és botoztunk is. Éles fegyver csak a parancsnokoknál lehet, de használatuk fel sem merült.
Z.P.: Olvasom, hogy Ön kereszténydemokrata politikus is…nem is csoda, hogy védi a kereszténydemokrata kancellár atompolitikáját..
J.L.: Én védem? Ezt honnan veszi?
Z.P.: Miért? Tán a tüntetőkkel ért egyet?
J.L.: Igen. Messzemenően egyetértek velük. Hűséges kereszténydemokrata vagyok, negyedszázados a pártkönyvem, kaptam is a pártelnöktől, Angela Merkeltől kitüntetést. Viszont óriási poltikai hibának tartom Merkel döntését, hogy meghosszabbítatja a németországi nukleáris erőművek élethosszát.
Z.P.: Lenderf úr, nem hiszek a fülemnek. Ön – mint vezető rendőr, s mint kereszténydemokrata helyi politikus – szembeszáll kormányával? És azonosul azoknak a tüntetőknek a nézeteivel, akiket rendőrei szétvernek?
J.L.: A német rendőrség feladata és felelőssége a konkrét esetben, hogy biztosítsa egy vasúti szerelvény számára, hogy az zavartalanul eljusson A városból B városba. Ennek semmi köze sincs ahhoz, hogy sok-sok rendőrtársammal együtt rokonszenvezünk a tüntetők nagy részének tisztességes szándékával, tudniillik tiltakozni akarnak a kormány szerintük – és szerintem is – elhibázott energiapolitikája ellen. Az atomerőműveket fölösleges veszélyforrásnak tartom, a nukleáris hulladékok biztonságos tárolása megoldatlan.
Z.P.: Lenderf úr – ha már ilyen nyíltan beszülünk – én e tekintetben nem értek egyet Önnel. Igenis támogatom és tisztának, költséghatékonynak tartom a nukleáris energiát, ahogy – tudomásom szerint – így gondolkodik erről például a skandinávok, a franciák, a japánok, a csehek többsége. Viszont megmondom: szavai csak még inkább meggyőztek róla, hogy Németország egy demokratikus jogállam.
J.L.: Őszintén örvendek. Egyébként tényleg igaz, hogy a skandinávok támogatják az atomenergiát…?