2010. július. 14. 19:10 Pelle János Utolsó frissítés: 2010. július. 15. 01:32 Vélemény

Budaházy a Jobbik időzített bombája

Budaházy György komoly dilemmát jelent a Jobbiknak, támogatása körül máris törésvonalak jelentkeznek. A párt mérsékeltjei legszívesebben elfeledkeznének róla, a Gaudi-Nagy Tamás és Morvai Krisztina vezette tábor viszont politikai fogolynak titulálja és küzd kiszabadításáért. Budaházynak akár már az ősz folyamán szembe kell néznie a felelősségre vonással.

A Jobbik több vezető politikusa következetesen kiáll a 41 éves Budaházy György mellett, és elítélik az ellene és több társa ellen készülő pert. Demonstratív szolidaritásuk súlyos kockázatot rejt magában. A Legfőbb Ügyészség ugyanis még 2010 februárjában hírül adta, hogy az egy éve előzetes letartóztatásban lévő, diósdi illetőségű népvezér a Magyarok Nyilai nevű terrorszervezet katonai vezetője volt. Ha ez a vád igaz, a közvélemény összefüggésbe hozhatja a Jobbikot a terrorizmussal, és ez hívei jelentős részét eltántoríthatja. Terroristák nyilvános támogatása, illetve az erre való felhívás bűncselekménynek minősül, s azt a pártot, melynek a vezetői ezt teszik, a Legfelsőbb Bíróság az alkotmány védelmében akár fel is oszlathatja.

Budaházy betyár öltözékben
MTI

Feltűnő, hogy a Jobbik több vezetője milyen határozottan kiáll a 2002-es „Erzsébet hídi blokád” szervezője mellett, aki a későbbiekben többször betyárruhában szónokolt kormányellenes tüntetéseken. Az őszödi beszéd nyilvánosságra hozatala után, 2006 szeptemberében fennhangon buzdította a Parlament előtt összegyűlt tömeget, hogy vonuljon át a Szabadság térre, és döntse le a szovjet emlékművet. Ledönteni nem sikerült, csak alaposan megrongálni, s ebben Budaházy is aktívan részt vett. Ezután bujkált, egészen addig, amíg a rendőrök 2007. március 15-én lefogták. 

Néhány hét múlva szabadult, tovább radikalizálódott, ugyanakkor médiaszemélyiséggé is vált. Májustól a Szent Korona Rádióban vezetett műsort. 2007 októberében egy újabb Szabadság téri tüntetésen nyilvánosan közölte, hogy „köp a köztársaság törvényeire”. Csak miután Gyurcsány Ferenc távozott a hatalomból, szánta rá magát a rendőrség a határozott fellépésre. Egy tüntetés egyeztetésére hivatkozva 2009. június 17-én behívták a Teve utcai rendőrpalotába, s ott kommandósok lecsaptak rá, azóta előzetes letartóztatásban van. Budaházyt jelenleg terrorszervezet létrehozásával és irányításával, továbbá kétrendbeli – szocialista politikusok elleni – emberölés előkészületével, valamint robbantásos merényletek előkészületével és elkövetésével vádolják, s ha beigazolódik a bűnössége, akár életfogytig tartó börtönbüntetéssel is sújthatják.

Budaházyról egy, a Jobbikhoz közel álló társaság dokumentumfilmet is készített, melyet Morvay Krisztina EP-képviselő mutatott be Gaudi-Nagy Tamással együtt a Nemzeti Kávézóban. Itt Morvai közölte: a több mint egy éve raboskodó Budaházy elleni eljárást koncepciós per előkészületének tartja, s kirohant a Fidesz kormány alatt tovább élő „politikai terror” ellen. A Jobbikban nem mindenki támogatja a fettétlen kiállást Budaházy mellett. Mert mi lesz akkor, ha tényleg bebizonyosodik a bíróság előtt, hogy a „Rettenthetetlen” politikai terroristákat irányított, s köze volt a „Magyarok nyilaihoz”?

Hirdetés