2007. június. 30. 14:52 Utolsó frissítés: 2007. június. 30. 23:19 Vélemény

Interjú a gázai gazdaság siralmas helyzetéről

Miként alakul a Hamász gázai hatalomátvétele után a palesztin gazdaság - kérdeztük Samir Hulileh-et, a Ramallah-i székhelyű Portland Trust pénzintézet ügyvezető igazgatóját. A gazdasági szakember korábban a Palesztin Hatóság kormányában államtitkárként szolgált, előzőleg is vezető funkciókat töltött be állami intézményeknél, magáncégeknél, tanított a palesztin Birzeit egyetemen.

Samir Hulileh
hvg.hu: Mi a helyzet most a gázai övezetben?

Samir Hulileh: Az izraeliek lezárták az átkelőhelyeket, egyre nagyobb a hiány alapvető közszükségleti cikkekből, lisztből, cukorból, rizsből. Lassan az energiahordozó-tartalékok, az olaj és a gázkészletek is kimerülnek, pedig vezetékeken meg lehetne oldani a szállítást Izraelből és ez még biztonsági kockázatot sem jelent.

hvg.hu: Mit gondol, miért vannak zárva az átkelők?

S.H.: A Hamász hatalomátvétele után Izrael lezárta a legnagyobb áteresztő-képességű Karni átkelőhelyet, mert a palesztin oldalon, az eddigi biztonsági ellenőrzést végző, Abbaszhoz hű katonák elmenekültek a Hamász hatalomátvételekor. Izrael elhatározta, hogy a Kerem Shalom átkelőt használja a gázai szállításokhoz, mert ott a biztonsági ellenőrzés teljes mértékben az ő kezükben van. De ennek korlátozott az áteresztőképessége, mindössze napi 20-25 teherautónyi, miközben Gáza több mint egymillió lakósának a minimális szükséglete több mint 100 teherautónyi árú. Igaz, kinyitottak egy másik, kisebb átkelőhelyet Sufánál. Ha növelni akarják Kerem Salom kapacitását át kell hozni Karniból a mozgatható átvilágitókat, de mindezzel együtt csak 70 teherautó tud naponta Gázába eljutni. Két napja a palesztin oldalról bombázni kezdték a működő átkelőket, köztük Kerem Salomot, mire ezeket is, hacsak ideiglenesen is, de lezárták.

Gáza: helyiek szétszedik az Erez-i átkelőhelyet. Káosz a
 Hamász hatalomátvétele óta. 
© AP
hvg.hu: Akik erre vetemedtek, nyilván a minél rosszabb, annál jobb elvet vallják. Melyek a legsúlyosabb gondok pillanatnyilag?

S.H.: Sürgősen fel kellene tölteni a cukor- liszt, és rizskészleteket. De a létszükségleti cikkeken túl szükség van vetőmagra, műtrágyára, az üzemeknek n nyersanyagokra, a készárut pedig valahogy ki kellene juttatni Gázából. Az övezetben komoly készpénzhiány alakult ki, mert a bankok számláin nincs elég pénz, már a jövő havi közalkalmazotti béreket sem tudják folyósítani. Az asdódi kikötőben hetek óta rostokolnak a gázai cégek által megrendelt árúk. Gázában jelenleg nincs legitim hatalom, s ennek tragikus következményei vannak.

hvg.hu: Az izraeli sajtóban nemrégen megjelent, hogy a palesztinok 2006-ban a Hamász kormány idején, gazdasági bojkott ide vagy oda, több segélyt kaptak, mint az előző évben. Igaz ez?

S.H.: A bojkottot a nyugati hatalmak a Hamász kormány és nem a palesztin nép ellen foganatosították. A segélyek a kormány megkerülésével, vagy az elnöki hivatalon keresztül, illetve közvetlenül jutottak el a palesztinokhoz. Ez utóbbi főként az európai támogatásokra igaz. A Hatóság tényleg több pénzt kapott, de a teljes segélyösszeg nem volt magasabb, mint 2005-ben, ugyanis a vámjövedelmek kiestek, mert azokat Izrael visszatartotta. A lakosság persze nem él jobban, az embereknek nincs több pénzük, mint az előző évben.

hvg.hu: Tényleg, hogy állnak a palesztin állami alkalmazottak elmaradt bérének kifizetésével?

S.H.: A Palesztin Hatóság megígérte, júliusban pótolja az elmaradt béreket. A Hamász választási győzelme óta, másfél év alatt az alkalmazottak járandóságuknak mindössze mintegy felét kapták meg. Szalam, az új miniszterelnök most megpróbálja Gázában és Ciszjordániában is behozni a lemaradást. Kérdés, hogy technikailag ez lehetséges lesz-e mert Gázában jelenleg csak mintegy 50 millió dollárnyi készpénz van, ami sokkal kevesebb, mint amennyire szükség lenne.

hvg.hu: Miért fogyott el Gázában a papirpénz?

S.H.: A bizonytalanság miatt a bankok kimenekítették tőkéjüket, a pénz megvan, de a ciszjordániai vagy a jordániai bankközpontokban. .

hvg.hu: Ön szerint mi az oka,  hogy a 90-es évek eleje óta a palesztin gazdaság egyre hanyatlik. Palesztin részről mindent jól csinálnak? 

S.H.: Az izraeli biztonsági megszorítások miatt van az egész. Nemcsak az elválasztó kerítés-falrendszer, hanem az útellenőrzési pontok, a kijárási tilalmak miatt is. Persze, nem tagadom, területeinken a stabilitás hiánya is közrejátszik, de a fő ok Izrael. A Világbank egykori elnöke, a Tony Blair elötti közel-keleti közvetítő Wolfensson is úgy vélte, hogy ez a rendszer öli meg a palesztinok gazdaságát. 1993-ban az egy főre jutó GDP aránya Izrael és a palesztínok közt 6:1 –hez volt, mig 2007-ben ez az arány 28:1-re nőtt. Izrael emelkedik, a palesztinok pedig süllyednek.

hvg.hu: Hogyan lehetne mindebből kilábalni, gazdasági épitésbe fogni?

S.H.: Sajnos ez egyelőre lehetetlen: stabilitás nélkül nem jönnek a befektetők. Egyre romlanak a szegénységi és a munkanélküliségi mutatók. Komoly segítségre, tetemes donor pénzekre lenne szükség egy átmeneti időszakban, amíg elérnénk a politikai stabilitást, a biztonsági ellenőrző pontok fokozatos felszámolását, majd a gazdaság lassú talpraállását.

Shiri Zsuzsa/Jeruzsálem