Publicisztika Jeffrey Feltman 2015. június. 17. 13:15

Itt a bátor és átgondolt lépések ideje a közel-keleti békéhez

A közel-keleti béke keresése újból válaszúthoz érkezett. A kétállami megoldásról szóló tárgyalások megrekedtek.

A régiót mindeközben heves összecsapások és szélsőségesség veszélyezteti, amely nagyobb felfordulásba lökheti a palesztin-izraeli konfliktust. Mivel a tárgyalások nehéz környezetben zajlanak, még fontosabb a nemzetközi segítség folytatása a béke eléréséhez, különösen azért, mert már ismerjük az elszalasztott lehetőségek és a múltbeli bukott béke-kezdeményezések miatti hatalmas emberi veszteségeket.

Ilyen nehéz időszakokban a vezetői képesség és az előrelátás nélkülözhetetlenek. Megalakult az új izraeli kormány. Az ENSZ-főtitkár készen áll arra, hogy mindenkivel együttműködjön annak érdekében, hogy a felek visszatérjenek egy olyan keretrendszer alapján zajló tárgyalásokhoz, amelyben megállapodtak. Az ENSZ-főtitkár erősen szorgalmazta, hogy az új izraeli kormány ne csak megerősítse Izrael elkötelezettségét a kétállami megoldás mellett, hanem tegyen hiteles lépéseket olyan környezet kialakítására, amely lehetővé teszi, hogy folytatódjanak a jelentőségteljes tárgyalások. Ez lenne a legfontosabb, ideértve a telepes tevékenység teljes befagyasztását is. Ennek megfelelően az izraeli hatóságok által nemrég bejelentett új telepek híre riasztó. A telepek illegálisak a nemzetközi jog szerint, és rossz üzenetet közvetítenek a palesztinok felé, valamint a nemzetközi közösség felé is Izrael szándékairól. A békés megoldás sarokköve marad a további biztonsági együttműködés a palesztinok és az izraeli hatóságok között.

A palesztin oldalon az egység nélkülözhetetlen bármilyen életképes béke-megállapodáshoz. Az Egyesült Nemzetek következetesen támogatta a palesztin egység érdekében tett erőfeszítéseket a Palesztin Felszabadítási Szervezet kötelezettségvállalásain belül, amely tartalmazza Izrael állam jogának elismerését a létezésre, valamint a terrorizmusról és az erőszakról való lemondást. A tavaly júniusában megalakult Palesztin Nemzeti Egységkormány megnyitotta az utat a régen várt egység felé. Ez egy fontos első lépés volt a hosszú és bonyolult folyamatban. Majdnem egy évvel később a nemzeti egységkormány még mindig nem rendelkezik a Gázai övezetben teljes felügyelettel, ahogy a határátkelő helyeken sem. Időközben mindkét oldal tartott választásokat, viszont mégsem vállalták a politikai kockázatot, amely ahhoz lett volna szükséges, hogy haladást érjenek el ebben a bonyolult ügyben.

A mélyszegénység súlyossága és a folyamatos összetűzés nagy veszteséget okozott a gázai embereknek. Hatalmas pénzügyi kihívások és Gáza lassú helyreállítása súlyosbítja az így is törékeny biztonsági helyzetet. A munkanélküliség tömeges, amelyet a Világbank 43%-ra becsül a lakosság, valamint 60%-ra a gázai fiatalok körében. A közszférában dolgozók még mindig nem kapnak fizetést. A határátkelőhelyek tényleges lezárása megfojtja a kereskedelmet és az embereket. Az ilyen realitások táplálják a frusztráció és a feszültség ördögi körét, amely aláássa a békéhez vezető utat.

Eközben az ENSZ továbbra is fontos szerepet játszik a segítségre szoruló emberek támogatásában, amely az elhúzódó viszályt követő hosszan tartó békéhez szükséges. Ideértve azt a támogatást, amelyet az ENSZ Palesztin Menekültek Segélyező és Munkaközvetítő Hivatala a Közel-Keleten (UNRWA) folytat és körülbelül 5 millió bejelentett, nagyon nehéz helyzetben lévő palesztin menekült számára nyújt segítséget és védelmet.

A régóta vágyott cél elérése érdekében mindkét félnek nehéz döntéseket kell meghoznia, hogy visszautasítsák mindkét oldalon a szélsőséges elemek uralkodását, hogy inkább az együttműködést válasszák a konfliktus helyett, hogy megértsék, hogy a hosszan tartó béke azon múlik, hogy egy együttélésen alapuló megállapodást hozzanak létre, amely megengedi mindkét állam lakosainak teljes fejlődését.

Vissza kell fordulnunk az erőszak és konfrontáció körforgásából, mielőtt túl késő lenne. Mi az Egyesült Nemzeteknél hisszük, hogy mindkét félnek lehetősége van megmutatni elkötelezettségét és bátorságát, amely ahhoz szükséges, hogy a jobb jövő felé vezető utat megalapozzuk. Ehhez az idő most jött el. 

A szerző az ENSZ politikai ügyekért felelős főtitkár-helyettese.

hvg360 Ligeti Nagy Tamás 2025. január. 05. 19:30

"Nem csak egy eszköz, hanem ügynök" – Harari elmagyarázza, miért veszélyesebb a mesterséges intelligencia az atombombánál is

Miután az ember lassan beletörődik a múlt megváltoztathatatlanságába, és a jelenben nem igazán érzi jól magát, úgy döntött: a jövőt megtartja magának. Yuval Noah Harari izraeli történész új okoskönyvében az információs hálózatok fejlődését vizsgálva arra jut, lehet, hogy az emberiség történetét Valaki Más írja.