A Tilosnál még gondolkodtak is azon, mekkora balhé lenne, ha ők tényleg így, közel ötszáz felesleges, üres oldallal adnák le a pályázatot. Aztán győzött a józan ész. És vesztett.
Az amerikai kitiltás-gate médiaviharában alig keltett feltűnést, hogy hamarosan egy újabb fontos kulturális intézmény lehetetlenülhet el, éspedig nettó rosszindulat, hatósági vegzálás és csúcsra járatott, nevetséges bürokratikus fontoskodás miatt. A 23 éve működő városi legendáról, a Tilos Rádióról van szó, amely egy időre kapott ugyan ideiglenes működési engedélyt frekvenciájának november 5-i lejárta utánra is – de hogy mi lesz azután, és mit hoz a közeljövő, most a távolabbi jövőről nem is szólva, azt senki nem tudja. Önnek pl. van nyugdíjmegtakarítása, későbbre? Na ugye.
A Nyüzsi műfaji keretei és saját lustaságom teljesen lehetetlenné teszi, hogy a fiatalabb generációknak kimerítően bemutassam a (fénykorában hatóságok elől háztetőkön át is menekülő) Tilos Rádió történetét, érdemeit, tessék egyszerűen belehallgatni; igen, kicsit túl sokat beszélnek, igen, néha elég pszichedelikusak a zenék, ellenben igen, zseniálisak a zenei szerkesztők, igen, nagy a káosz – a helyzet az, hogy ezek az emberek élnek, és ezt nem mindannyian mondhatjuk el magunkról.
Sokkal inkább arról, hogy miután a Tilos alapítványa keresztülment egy jogállamilag kétséges Kehi-vizsgálaton (amit azért érdemeltek ki, mert a hírhedt norvég civil alaptól kaptak pénzt egy roma közösségi rádiós projektre), majd sikeresen abszolvált egy mostanában ugye különösen hiteles adóhatósági vizsgálatot, kiderült, hogy "alaki okokból" elbukták a Médiatanács frekvencia-pályázatát. (A pályázat, csak úgy mondom, 467 oldalas, elég sok időt és energiát feccöltek bele, kinyomtatták, szkennelték, füstjelekkel leadták, még 6 db. CD-re is kimásolták, az egész so '90-s).
Úgysem fogják elhinni miért. Leginkább azért, mert "a CD-re került anyag nem teljesen egyezik meg a papíron beadott pályázati dokumentációval, ugyanis a számozott oldalak hátsó, nem számozott, üres, átlósan áthúzott, 467 oldalát nem szkennelték be." Értik, ugye? A Tilos működtetőinek le kellett volna fénymásolni és beszkennelni 467 teljesen üres oldalt, így nem lenne alaki hiányosság. Mert ez a szabály. A vicc az, hogy a Tilosnál még gondolkodtak is azon, hogy mekkora balhé lenne, ha ők tényleg így, közel ötszáz felesleges, üres oldallal adnák le a pályázatot. Aztán győzött a józan ész. És vesztett.
Legalábbis egyelőre. A magyar jogállamiság jelen helyzetében nem lehet fellebbezni a Médiatanács komplett idióta döntése ellen. Van viszont precedens: két éve a Klubrádió pályázatát is ugyanezen őrületre hivatkozva dobták vissza. Aztán győzött a józan ész. Ez a meglátás persze nem vonatkozik a NER-t fenntartó, azt kiszolgáló, ill. azzal kollaboráló állami-közigazgatási-önkormányzati stb. bürokráciára, amely napi szinten gondoskodik róla, hogy nagyon, nagyon szarul érezzük magunkat ebben az országban.