Tech HVG 2025. január. 02. 19:03

Mi történik? Lendületet vett az idén megszűnő Windows 10, egyre nagyobb a Windows 11 lemaradása

Pár hónapon belül a funkció- és biztonsági frissítések is leállnak a Windows 10-hez, miközben a rendszer egyre több számítógépen fut. Az újabb Windows 11 pedig egyre kevesebben.

Fontos évnek ígérkezik 2025 az informatikában, mivel a Microsoft októberben befejezi a Windows 10 támogatását – és akik hajlandóak fizetni némi extra biztonságért, azok is csak egy extra évet nyernek.

Van azonban egy bökkenő: hiába közeleg ugyanis a búcsú, a Windows 10 még mindig gyűjti az új felhasználókat, sőt, az újabb, még hosszú ideig támogatott Windows 11-gyel szemben is növelni tudja az egyébként is tetemes előnyét.

A Statcounter adatai szerint így alakult az egyes Windows-rendszerek piaci részesedése decemberben – zárójelben jelölve, hogy novemberhez képest milyen irányú elmozdulás történt:

  • Windows 10: 62,73% (+0,9 százalék)
  • Windows 11: 34,1% (-0,84 százalék)
  • Windows 7: 2,4% (-0,07 százalék)
  • Windows 8.1: 0,29% (-0,02 százalék)
  • Windows XP: 0,23% (-0,02 százalék)

Igen, a Windows 10 egészen jelentősen tudta növelni az előnyét. Bár a 0,9 százalék nem tűnik soknak, de ha azt vesszük alapul, hogy jócskán több mint egymilliárd windowsos eszköz üzemel világszerte, akkor egy százalék is sok milliót jelent. Az már csak hab a tortán, hogy a Windows 11 is majdnem ennyit veszített – de, hogy mi történt, az ezekből az adatokból nem derül ki.

Az egyes Windows-verziók piaci részesedése 2024 decemberében
Statcounter

Nem számít gyakorinak, hogy egy Windows a kivezetését megelőző hónapokban még ilyen jelentős piaci részesedést tudhat magáénak – így az is jó kérdés, mi lesz a felhasználók sorsa. Október után ugyanis nem érkezik több biztonsági frissítés a rendszerhez, ami ugyan könnyebbségnek tűnhet, de nagyon nem az – biztonsági javítások hiányában akár egy hónap alatt is súlyosan sebezhetővé válhat a rendszer, nemhogy hosszú hónapok, esetleg évek alatt. Miközben a világban egyre több fenyegetés leselkedik a felhasználói adatokra.

Az is nehezíti a dolgot, hogy a Windows 11 hardverkövetelményei rendkívül szigorúak, így a Windows 10-es eszközök egy jelentős hányada akkor sem frissíthető rá, ha a felhasználói akarat egyébként meglenne – egy még gyors, viszonylag korszerű számítógépet pedig a legtöbben nem szeretnének lecserélni.

A következő hónapokban biztosan forró téma lesz ez az informatikában, és ezen a ponton még az sem tűnik elképzelhetetlennek, hogy a Microsoft végül ad némi haladékot a felhasználóknak – gondolva a biztonsági aggályokra. Ez persze nincs kőbe vésbe.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.