Tech HVG 2024. december. 10. 19:03

Már holnapra 5%-kal javíthat a memóriáján egy igen egyszerű módszerrel

A kognitív képességekre is jótékony hatással van a mozgás – állítják a University College London kutatói. Ehhez már az is elég, ha kerékpárral jár az ember dolgozni.

Sokszor hívták már fel a figyelmet az orvosok és a tudósok arra, hogy a rendszeres testmozgás milyen jótékony hatással tud lenni az egészségre. Javítja a vérkeringést, segít megelőzni az elhízást, valamint az abból fakadó egészségügyi problémákat: a cukorbetegség, a daganatos megbetegedések, illetve a szív- és érrendszeri megbetegedések kialakulását. És most úgy tűnik, a kognitív képességekre is jótékony hatást gyakorol.

A University College London kutatói összesen 76, 50–83 év közötti felnőttet vontak be a vizsgálataikba, akiknek semmilyen kognitív károsodása vagy demenciája nem volt. A tudósok arra voltak kíváncsiak, hogy a napi testmozgás milyen hatással lehet az agy egészségére.

Az International Journal of Behavioral Nutrition and Physical Activity című tudományos folyóiratban megjelent publikáció szerint a vizsgálatot végző Mikaela Bloomberg és csapata gyorsulásmérőt adott az alanyoknak, amit nyolc napon át viseltek, és amely segítségével nyomon tudták követni az alvásukat és a fizikai tevékenységüket.

A résztvevők emellett minden nap kaptak egy egyszerű online kognitív tesztet, amely segítségével a figyelmüket, a memóriájukat és az agy feldolgozási sebességét vizsgálták – írja a The Guardian.

Íme a tudományosan pontos recept ahhoz, hogyan osszon be jól 24 órát

Kutatók friss eredménye jelentősen eltér az eddig ismert ajánlásoktól, amelyek szerint például csak összesen heti 2,5-5 órát kellene a sétánál intenzívebben mozogni az optimális jóllét érdekében.

Bloomberg szerint az eredmények azt mutatják, hogy az előző napi mérsékelt vagy erőteljes fizikai aktivitás minden 30 perce után az epizodikus emlékezet és a munkamemória pontszáma is 2–5 százalékkal nőtt a következő napon, ugyanakkor az alvásadatokkal való korrigálás után csak az utóbbi maradt meg. Mindent összevetve ugyanakkor elmondható, hogy még másnap is javulást lehet érezni az agy működésében, ha az ember legalább 30 percet mozog, és legalább hat órán át alszik. Előbbi egyenlő egy nagyobb sétával, vagy ha kerékpárral megy az ember dolgozni.

A dolog a Bloomberg szerint fordítva is igaz: minél többet ül valaki, annál jobban csökken a kognitív teljesítménye. Igaz, ez bizonyos mértékben kompenzálható a megfelelő mennyiségű és minőségű alvással.

A szakember szerint azért volt fontos a vizsgálat elvégzése, mert korábban hasonló kutatást csak laboratóriumi körülmények között végeztek, ami nem tudta megmutatni a hosszabb távú hatásokat. A jövőben arra koncentrálnak, hogy a kognitív zavarokkal küzdő embereknél is megvizsgálják, hogyan hat rájuk a testmozgás.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának tudományos felfedezésekről is hírt adó Facebook-oldalát.

Kult Kovács Bálint 2024. december. 27. 20:00

„Nem hívtak el a castingra, úgyhogy azt mondtam, nem lesz műtét”

Hogy Major Erik generációja egyik legjobb színésze, az is jelzi, hogy háromszor is jelölték a legígéretesebb pályakezdő díjára, és idén meg is nyerte a Színházi Kritikusok Céhe elismerését. A Radnóti Színház színészével bűnöző édesapja örökségéről, szeretetlenségről és arról is beszélgettünk, miért érezte úgy, visszaadhatja élete egyik legfontosabb főszerepét.