Tech HVG 2024. december. 10. 13:07

5 perc alatt elvégezte a feladatát a Google kvantumszámítógépe, és ez óriási eredmény

A Google kutatói szerint olyan mérföldkövet sikerült elérni a kvantumszámítógépek fejlesztésében, ami végre megnyitja az utat a hétköznapi alkalmazás előtt.

A Google kutatói még 2019-ben jelentették be, hogy olyan számítógépet építettek, ami elérte a kvantumfölényt. Ez a gyakorlatban annyit tesz: olyan feladatokat is el tud végezni, amire a hagyományos szuperszámítógépek nem képesek, vagyis lényegében meghaladja a klasszikus számítástechnika legfelső határait. A kvantumszámítógépet a cég a technológia evolúciójának újabb állomásaként jellemezte. A tudósok vitatták ezt az állítást, az azóta eltelt években pedig az egyre erősebb szuperszámítógépek már olyan teljesítményt értek el, ami egyenértékű a Google gépének képességeivel.

A vállalat azonban most ismét emelte a tétet, és egy olyan kvantumszámítógépet mutatott be, ami véget vethet ennek a versenyfutásnak. A technológia a cég szerint komoly előrelépést jelenthet a gyógyszerkutatás és a mesterséges intelligencia területén.

A Google azt közölte, a Willow nevű számítógépes chipre épülő kvantumszámítógépének kevesebb mint 5 percre volt szüksége egy olyan matematikai művelet elvégzéséhez, amelyet a világ egyik legerősebb szuperszámítógépe 10 szeptillió év alatt tudna csak elvégezni. Ez lényegében több mint az univerzum jelenleg ismert kora – írja a The Seattle Times.

Willow, a kvantumszámítógép lelke
Google Quantum AI

Bár a kvantumszámítás egy több évtizede tartó kutatás eredménye, még mindig kísérleti technológiának tekinthető – annak ellenére, hogy korábban az IBM is azt állította, az általa épített kvantumszámítógép legyőzött egy hagyományos szuperszámítógépet. Hogy mennyire fontos területről van szó, azt jól mutatja, hogy a kínai kormány korábbi közlése szerint 15,2 milliárd dollárt költ a fejlesztésekre. A Google eredményei azonban azt mutatják, hogy az Egyesült Államoknak már kézzelfogható eredményei is vannak, és már nagyon közel van az a pont, amikor az elkészített gépek megfelelnek a több évtizedes elvárásoknak.

A Google gépe által elvégzett matematikai számítás egy olyan teszt volt, amelyet kizárólag a kvantumszámítás fejlettségi állapotának mérésére terveztek – nem olyan feladat, amely más területeken, például az orvostudományban hasznos lenne. Bár a kutatók úgy vélik, hogy a kvantumszámítógépek miatt egy napon feleslegesek lehetnek a mai gépek, a technológia még mindig túl sok hibát követ el ahhoz, hogy valóban hasznos legyen.

Holnaptól borul a fél világ? Mit jelent a kvantumfölény, mire számíthatunk ezután?

A Google bejelentette, hogy elérte a kvantumfölényt, azaz olyan kvantumszámítógépet építettek, amely meghaladja a klasszikus számítástechnika legfelső határait. Hogy valami fontos előrelépésről van szó, azt mindenki érzi, de hogy pontosan mit is jelent és milyen következményekkel járhat, az némi magyarázatra szorulhat. Íme a közérthető válasz.

A Google kvantumszámítógépe egyfajta hibajavítási módszert is használ, amely lehetővé teszi az ilyen típusú gépek számára, hogy elérjék a benne rejlő lehetőségeket. A Nature tudományos folyóiratban hétfőn megjelent publikációban a Google tudósai azt írták, hogy gép átlépte az úgynevezett „hibajavítási küszöböt”, aminek elérésén a kutatók évtizedek óta dolgoztak.

Ez azt jelenti, hogy a kvantumszámítógépek jó úton járnak afelé, hogy hibamentesek legyenek, és olyan számításokat hajtsanak végre, amelyek felgyorsítják például a gyógyszerkutatást, vagy épp feltörhetetlenné teszik a stratégiai szempontból fontos számítógépek titkosítását.

John Preskill, a Kaliforniai Műszaki Egyetem elméleti fizikusa szerint épp ez a cél: egy olyan gép megalkotása, amivel a mindennapi életet érintő problémákra lehet megoldást találni. Kiemelte ugyanakkor, hogy ez még mindig évtizedes távlatban van tőlünk, de már jóval közelebb van a cél elérése, mint korábban.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.