Svájci kutatók olyan struktúrát találtak a Csendes-óceán alatti földköpenyben, amikről nem tudják pontosan, hogy micsoda, és elvileg nem is lehetnének ott.
Földrengések segítségével tanulmányozták a svájci ETH Zürich tudósai a földköpeny alsó részének összetételét a Csendes-óceán alatt, és valami különleges dologra bukkantak – számolt be róla az IFLScience. Kiderült: vannak olyan zónák, ahol a szeizmikus hullámok különböző módon mozognak, ami hidegebb vagy más összetételű szerkezetekre utal, mint a környező olvadt kőzetek. A csapat nagy rejtélyként írja le ezen struktúrák jelenlétét.
A Scientific Reports című tudományos lapban megjelent publikációban a szakemberek azt írják, nem világos, hogy pontosan milyen struktúrák vannak a mélyben. Ha bárhol máshol lennének, akkor a tektonikus lemezek részeinek tudnák be ezeket, amelyek az úgynevezett szubdukciós zónában süllyedtek el. A szubdukciós zóna az a terület, ahol a földkéreg lemezei egymás alá tolódnak; az egyik lefelé hajlik, és végül beolvad a földköpenybe. A mai szubdukciós zónák a Csendes-óceán peremén találhatók, a mélytengeri árkoknál.
A Csendes-óceán alatt azonban egy nagy lemez található, így ott semmiképp sem lehet szubdukciós anyag. A kutatók abban is bizonytalanok, hogy a feltárt szerkezetek milyen anyagból lehetnek, és a jelenlétük mit jelent a bolygó belső szerkezetére nézve.
Thomas Schouten, a tanulmány szerzője szerint több helyen is látni ezeket az anomáliákat (a képen kék szín jelöli ezeket), de nem tudni pontosan, hogy mik hozzák létre őket.
Az, hogy több is van belőlük arra utal, hogy ezek különböző időpontokban és különböző forrásokból alakultak ki. Schouten szerint az alsó köpeny anomáliáját okozhatja ősi, szilícium-dioxidban gazdag anyag, amely a köpeny körülbelül 4 milliárd évvel ezelőtti kialakulása óta létezik, és valahogyan sikerült megmaradnia. De olyan zónák is lehetnek, ahol vasban gazdag kőzetek halmozódnak fel a köpeny évmilliárdokon át tartó mozgásának köszönhetően.
Mivel nem lehet csak úgy leásni a mélyre, a szakemberek a hanghullámok segítségével tanulmányozták és tanulmányozzák tovább a területet, hogy pontosabban fel tudják tárni, mivel van dolguk.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának tudományos felfedezésekről is hírt adó Facebook-oldalát.