Néma gyilkosként is emlegetik a magas vérnyomást, ami a halálozási listák élén álló szív- és érrendszeri betegségek egyik kiváltójaként valóban veszélyes kórkép. Nem is gondolná az ember, milyen egyszerűen csökkenthető ennek kockázata.
Amerikai kutatók öt évig tartó, randomizált kontrollvizsgálata érdekes eredményre jutott: a magas vérnyomásban szenvedő betegek kezelésébe be kellene építeni a gyümölcsök és zöldségek rendszeres fogyasztását. Az ilyen étrend bázisképző hatása miatt csökkenti a vérnyomást, csökkenti a szív- és érrendszeri megbetegedések kockázatát, ráadásul a vese állapotára is pozitív hatással van. Ez a megállapítás már csak azért is igen fontos, mert folyamatosan növekszik a magas vérnyomással összefüggő vesebetegségek száma és a szív- és érrendszeri halálozás görbéje is emelkedő trendet mutat.
A Texasi Egyetem kutatóinak állatkísérletei korábban már kimutatták, hogy ha az állatok hosszú ideig fogyasztottak savtermelő táplálékot, akkor vesekárosodás lépett fel náluk. Betegvizsgálataik is hasonló eredménnyel jártak: a savtermelő étrend (amelyben sok az állati eredetű termék) káros volt a vesére, szemben a bázistermelővel, ami sok gyümölcsöt és zöldséget tartalmaz.
Más vizsgálatok korábban már kimutatták, hogy a gyümölcsökben és zöldségekben gazdag étrend egészséges a szív számára, így a texasi kutatók feltételezték, hogy a gyümölcsök és zöldségek pozitív hatása mögött az állhat, hogy csökkentik a sav mennyiségét, amit a veséknek el kell távolítaniuk a szervezetből – írják a kutatók a The American Journal of Medicine orvosi folyóiratban.
Hipotézisük tesztelésére magas vérnyomásban és magas vizelt-albumin-ürítési rendellenességben, és így krónikus vesebetegségben szenvedőket vontak be egy hosszú távú megfigyelésbe. A páciensek nem voltak cukorbetegek. Az öt éven át tartó randomizált kontroll vizsgálatban részt 153 beteget három csoportba osztották. Az egyik csoport tagjai 2–4 csésze gyümölcsöt és zöldséget kaptak a szokásos napi étkezésük mellé. A másik csoportba soroltaknak szódabikarbóna (savcsökkentő) tablettát kellett szedniük, naponta kétszer. Végül a harmadik csoport tagjai szabványos orvosi ellátásban részesültek.
A kísérlet eredményei szerint mind a gyümölcsöket, zöldségeket fogyasztóknál, mint a savcsökkentőt szedőknél javult a vese állapota, azonban csak a „gyümölcsös” csoportnál csökkent a vérnyomás is, ami csökkentette a szív- és érrendszeri betegségek kockázatát.
A kutatók külön is ajánlják, hogy a zöldségekben és gyümölcsökben gazdag étrend „alapkezelésként” szolgáljon a magas vérnyomásban szenvedő betegek számára, mivel mindhárom kockázat (vese egészsége, vérnyomás, szív- és érrendszeri elváltozás) egyszerűen csökkenthető, és a betegeknek kevesebb gyógyszert kell fogyasztaniuk.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának tudományos felfedezésekről is hírt adó Facebook-oldalát.