Sokkoló román elnökválasztás: semmiből jövő szélsőjobbos TikTok-sztár vitte el a show-t

5 perc

2024.11.25. 08:21

2024.11.25. 11:09

Bár román Trumpként emlegetik, Putyin szelleme lengi be a romániai elnökválasztás meglepetésgyőztesét, Călin Georgescut. A kizárólag a TikTokon kampányoló jelölt győzelme olyan váratlanul érte a román nyilvánosságot, hogy csak vasárnap éjfél előtt kezdtek megjelenni a róla szóló ismertetők. Akárhogyan is állított maga mögé annyi embert Georgescu, annyi biztos, hogy Ilyen támogatás a magyarellenes erők mögött Vadim Tudor ezredfordulós sikere óta nem volt. Faramuci módon a magyar propaganda által megdolgozott romániai magyarok is melléálltak.

„Ő a román Trump!” – ez a leggyakrabban felbukkanó jellemzés a román elnökválasztás első fordulójának győzteséről, Călin Georgescuról, aki tényleg a semmiből került elő: nemcsak a magyar olvasó nem tudja ki az, de a Tiktokot nem használó romániaiak zöme sem ismerte a nevét vasárnapig. Fölényesen nyerte az első fordulót, több mint kétmillió szavazattal, de a romániai mainstream médiában, köztereken nem volt látható kampánya. Nem volt vendége a tévéstúdióknak, a kereskedelmi média által szervezett elnöki vitának. November 24-én este, amikor az első exit pollok megjelentek, még nem számolt vele senki.

Az elmúlt héten úgy tűnt, hogy bejön a papírforma: a szociáldemokrata Marcel Ciolacu és a jobbközép Elena Lasconi kerül be a második fordulóba. Aztán drámaian változtak az eredmények, és Călin Georgescu először megelőzte a szélsőjobbos AUR jelöltjét, George Simiont, majd a Mentsétek meg Romániát (USR) pártot képviselő Elena Lasconit – és végül, több mint háromszázezer szavazattal rávert a legyőzhetetlennek hitt Marcel Ciolacura is.

Az eredmény annyira váratlanul érte a sajtót, hogy valamivel éjfél előtt kezdtek el megjelenni az ismertetők, ki is az az ember, aki szőröstül-bőröstül ellopta a romániai elnökválasztási show-t. Az, hogy Călin Georgescut be kellett mutatni a választóknak, jól jelzi, milyen vakfoltjai vannak nemcsak a román, de az európai politikának is. 

Szélsőjobboldali, oroszbarát jelölt vette át a vezetést a román elnökválasztás első fordulójában

Calin Georgescu nem rendelkezik saját párttal, és nagyrészt a TikTokon kampányolt.

A fenntartható fejlődés és az emberi jogok jól fizetett szószólója

Ez az ember, aki most abszolút győztesként vitt mindent, aki a román szélsőjobb számára is szélsőségesnek bizonyult, és el kellett hagynia az AUR-t, fenntartható fejlődésért felelős szakemberként kapott évtizedek óta különböző nemzetközi megbízásokat uniós fórumokon. Románia uniós csatlakozásának első éveiben pedig emberi jogokért felelős ENSZ-raportőrként hallatta a hangját. 

Négy évvel ezelőtt még az AUR miniszterelnök-jelöltjeként szállt versenybe a szavazatokért, aztán egyre furcsább kijelentéseket tett, és elkötelezte magát a vasgárdista mozgalom öröksége mellett. Függetlenedett a párttól, és önálló pályára lépett.

Töredezett szélsőjobb

Ahhoz, hogy eljöjjön az ő pillanata, az kellett, hogy az EP-választások után átrendeződjenek az erőviszonyok, és Călin Georgescu mint „szuverenista” tudjon a választókhoz szólni: Ukrajna-ellenes, oroszbarát, „békepárti”, oltásellenes, elitellenes politikusként. 

2024 elején több felmérés is azt jelezte, hogy a szélsőjobbos AUR eléri a 30 százalékos támogatottságot. Az EP-választások sikert hoztak ugyan az AUR-nak, de nem igazolták az előrejelzéseket: épp hogy elérték a 15 százalékot. Utána pedig sokak meglepetésére az Orbán Viktorért különösen lelkesedő George Simionék mégsem a frissen alakuló Szuverenista frakcióhoz, hanem Giorgia Meloni atlantista frakciójához csatlakoztak. 

George Simion az európai parlamenti és az önkormányzati választások estéjén, 2024. június 9-én
MTI / EPA / Robert Ghement

A bukaresti orosz nagykövetségről kampányoló botrányhősnő, a szintén szélsőjobbos Diana Sosoaca, akit agresszív viselkedése és bekiabálásai miatt ki kellett utasítani az EP üléséről, nem ült be egyetlen frakcióba se (nem fogadták be sehova), függetlenként politizál.

Így indult neki a román szélsőjobb az idei elnökválasztási kampánynak, és úgy tűnt: hiába van tömegbázisa, annyira fragmentálódott a párt, annyi a pártból kiváló politikus, hogynem fogják tudni most sem meghaladni a 15 százalékos lélektani küszöböt.