Tech HVG 2024. november. 25. 18:03

Ön is fél az injekciós tűktől? Itt egy módszer, ami örökre feleslegessé teheti őket

Egy nemzetközi tudóscsapat olyan kapszulákat fejlesztett, ami a polipokat lemásolva működik, így juttatva a beteg szervezetébe a gyógyszereket.

A tű az orvoslás elengedhetetlen kelléke, számos létfontosságú gyógyszer ugyanis csak oltáson keresztül adható be. Elég csak a cukorbetegek mindennapi inzulinadagjára, vagy épp a védőoltásokra gondolni. Ezzel csupán egy probléma van: sokan félnek tőle.

A tűfóbia valós problémát jelent, az orvoslás tripanofóbiaként ismeri, ami az orvosi tűktől való irracionális félelmet takarja, és az emberiség 4 százaléka szenvedhet tőle. Éppen ezért minden elképzelés jól jön, ami a probléma leküzdését hivatott segíteni, az amerikai Massachusettsi Műszaki Egyetem kutatója, Giovanni Traverso és csapata pedig egy különös helyen talált egy lehetséges megoldást – írja az Economist.

Traverso szerint a tintahalak hozhatják el a megváltást a tűtől rettegők számára. A kutató már korábban is javasolt alternatív gyógyszerbeviteli módokat, például olyan kapszulákat, amelyeken miniatűr tű helyezkedik el, és ami a gyomorba bejutva adagolja be az embernek a készítményt. Mivel a gyomor fala rendkívül jól érhálózattal rendelkezik, így a gyógyszer is könnyen fel tud így szívódni.

A probléma ezzel az, hogy bár a módszer használható, nem annyira megbízható, mint a hagyományos oltás. Ahhoz ugyanis, hogy a fecskendő megfelelően adagolja a gyógyszert, annak közel merőlegesnek kell lennie a szövetekre. Ez ugyanúgy igaz a karba beadott oltásra, mint a bélnyálkahártyába szúrt tűkre. Míg azonban az előbbi az orvos által kontrollálható, addig utóbbinál ez komoly kihívást jelent.

Lenyelhető oltást fejlesztettek a kutatók, kiválthatná a tűszúrást is

Az amerikai kutatók egy apró, lenyelhető kapszula segítségével juttatnák be az mRNS által kódolt anyagokat a betegek szervezetébe.

Itt jönnek képbe a polipok. Traverso úgy véli, hogy az állatok azon képessége, ahogyan a tintát és a vizet nagy erővel kipréselik magukból lehetővé teheti, hogy a módszert lemásolva a gyomorfalon is hasonló módon juttassák át a gyógyszert. Ennek köszönhetően nem lesz már szükség arra, hogy a tű megfelelő szögben álljon.

A szakember a Novo Nordisk gyógyszergyártó céggel, a bostoni kórházzal, valamint a stockholmi Királyi Technológiai Intézettel közösen egy olyan rugós szerkezetet fejlesztett ki, ami a fúvókáin keresztül nagy sebességgel lövi ki magából a gyógyszert.

A kutatók az eszközt pulykák és sertések gyomrával tesztelték, és azt találták, hogy a zöld színű festék képes volt a gyomor szöveteibe jutattni még akkor is, ha a beesési szög 70 foknál kisebb volt. Ezek után két különböző készüléket teszteltek: az egyik egy gömb, a másik egy henger alakú eszköz volt. Előbbi a gyomorban, utóbbi a nyelőcsőben engedte ki magából a gyógyszert. A Nature-ben megjelent publikáció szerint a kísérlet során képesek voltak az élő sertésben a gyomorba, a nyelőcsőbe és a bélbe is eljuttatni a gyógyszereket.

Embereken egyelőre még nem tesztelték, a kutató azt reméli, hamarosan erre is sor kerülhet majd.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának tudományos felfedezésekről is hírt adó Facebook-oldalát.

Világ Bábel Vilmos 2024. november. 26. 17:49

Angela Merkel szerint Angela Merkel mindent jól csinált

Megjelent a kortárs európai politika legmeghatározóbb vezetőjének önéletrajza. Angela Merkel 300 oldalt írt a gyerekkoráról és 400-at a kancellári hivatalban töltött 16 évről. Bocsánatkérés nincs, már-már komikusan leíró próza van. Orbán Viktor először egy focimeccsen tűnik fel. Recenzió.