Tech HVG 2024. november. 24. 14:03

Ha a pénzünk jó, legyen jó a munkaerőnk is – beperlik Amerikában a TSMC-t

Perbe foghatják Amerikában a világ legnagyobb chipgyártóját, a tajvani TSMC-t. A felperesek azzal vádolják, hogy rengeteg pénzt kap Amerikától, mindeközben faji és állampolgársági megkülönböztetést alkalmaz a munkavállalók kiválasztásánál.

Még 2021-ben nyújtották be az Egyesült Államok kongresszusában a CHIPS and Science Act törvényjavaslatot, amit azután 2022 augusztusában írt alá Joe Biden elnök. A szövetségi törvénnyel a félvezetőgyártást kívánták ösztönözni. A törvény jelentős anyagi támogatást nyújt a vállalatoknak új félvezetőgyárak, gyártási lehetőségek kiépítéséhez és kutatás fejlesztéséhez az Egyesült Államokban. Emellett a félvezetőgyártással foglalkozó vállalatok adókedvezményekben is részesülnek.

Ennek a törvénynek a hozadékaként a tajvani TSMC is szép summához jutott: 6,6 milliárd dolláros támogatáshoz és 5 milliárd dolláros hitelhez. A TSMC a finanszírozásból három félvezetőgyártó létesítményt épít Arizonában – ez egyébként a legnagyobb pénzügyi csomag, amelyet az Egyesült Államok kormánya a CHIPS and Science Act értelmében jóváhagyott.

Azonban még sincs minden rendben a TSMC-vel Amerikában. A vállalatot ugyanis jelenlegi és korábbi alkalmazottak perelték be, állítólagos foglalkoztatási diszkrimináció miatt, azt állítva, hogy a világ legnagyobb chipgyártója előnyben részesítette a tajvani állampolgárságú alkalmazottakat az amerikai munkavállalók kárára – adta hírül a Tom’s Hardware.

A keresetet először az egyik HR igazgató nyújtotta be még augusztusban, arra hivatkozva, hogy azt tapasztalta, hogy a nem ázsiai alkalmazottak és nem tajvani állampolgárok szigorúbb ellenőrzésnek vannak alávetve, mint a hasonló helyzetű ázsiai alkalmazottak (beleértve a tajvani állampolgárokat is). Az eredeti keresetet a napokban ismételten benyújtották, csoportos keresetként 13 megnevezett felperessel (a TSMC volt munkatársai).

A panaszban szerepel, hogy a TSMC tajvani HR csapata elküldi a cég egyesült államokbeli részlegének azon jelöltek önéletrajzait, akiket már átvizsgáltak és dolgozhatnak az Egyesült Államokban. Ezután az amerikai csapat kérdés nélkül azonnal felveszi őket, még akkor is, ha az Egyesült Államokban még nem is hirdették meg a pozíciót. A perben azt is állítják, hogy a mandarin vagy a kínai nyelvtudás akkor is elvárásként szerepel, ha az nem lenne szükséges a pozíció betöltéséhez, és hogy a mandarin nyelv használatával kizárják a nyelvet nem beszélő alkalmazottakat, és korlátozzák a karrierjüket. Annak a gyanúnak is hangot adnak, hogy a vízummal rendelkező tajvani alkalmazottakat arra használják fel, hogy csökkentsék az amerikai munkavállalók szakszervezeti pozícióinak számát.

TSMC

„Miután elfogadta a több mint 6 milliárd dolláros szövetségi támogatást az Egyesült Államokban, és lehetővé tették, hogy az Egyesült Államokon belül versenyezzen, elengedhetetlen, hogy a TSMC betartsa a szövetségi diszkriminációs törvényeket, és egyenlően kezeljen minden fajt, nemzeti származást és állampolgárt” – mondja a felperes ügyvédje, hozzátéve, hogy már alig várják, hogy az esküdtszék elé terjeszthessék az ügyet.

A Tom’s Hardware megkereste a vállalatot. A TSMC nem volt hajlandó kommentálni a pert, de egy közleményben kifejtette , hogy hisznek a sokszínű munkaerő értékében, és nemre, vallásra, fajra, nemzetiségre vagy politikai hovatartozásra való tekintet nélkül vesznek fel és léptetnek elő munkavállalókat. Tiszteletben tartják a különbségeket, és hisznek abban, hogy az egyenlő foglalkoztatási lehetőségek erősítik a cég versenyképességét.

Eddig még nem sok pénzt fizettek ki a CHIPS törvény alapján, ugyanis igen szigorú feltételei vannak annak, hogy egy vállalat megkapja az amerikai előfizetők dollárjait. Egyelőre még nem világos, hogy az amerikai munkavállalók elleni diszkriminációval kapcsolatos perek hogyan fogják ezt befolyásolni, valamint az sem, hogy lesznek-e, és ha igen, akkor milyen változások a törvényben, amikor majd januárban Donald Trump elnök visszatér a Fehér Házba.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

Világ Földes András 2024. december. 27. 16:27

Libanonban értettem meg, hogyan durvulhatott be ennyire a Közel-Kelet - Földes András videója

Hogy történhetett, hogy Izrael Libanont bombázta, de Szíriában dőlt meg a rezsim? A legfeszültebb időszakban utaztam az ostromlott országba, ahol közelről láttam a Hezbollah elleni háborút. Miért támogatja a libanoniak egy része Izraelt? Hogyan ejtette túszul a Hezbollah egész Libanont? Hogy lehet kilőni egyetlen emeletet egy toronyházból? Szellemvárosokban forgattam, ahol nem csak a bombázásoktól, de a lincselésre kész lakóktól is tartani kellett. Nézze meg Földes András teljes riportfilmjét.