Tech HVG 2024. november. 14. 08:03

Gigantikus kozmikus szemet fotózott a NASA az űrben

A Hubble és a James Webb űrteleszkópok két olyan galaxist fotóztak le, amelyek 114 millió fényévre vannak a Földtől, épp az egyesülés fázisában.

„Ha elég sokáig nézünk a mélységbe, a mélység visszanézhet ránk.” Az alábbi idézet a német filozófustól, Friedrich Nietzschétől származik még 1886-ból. Valószínűleg ő maga sem gondolta azt, hogy majdnem 140 évvel később megjelenik majd egy fotó, ami majdnem szó szerint ezt a gondolatot ábrázolja.

Az ominózus felvételt a NASA készítette, és két olyan galaxist ábrázol, amelyek nagyjából 114 millió fényévre találhatók a Földtől. A képet a Hubble és a James Webb űrteleszkóp készítette el, amin két galaxis, az NGC 2207 és az IC 2163 látható, amelyek épp összeütköznek egymással, és amelyek emiatt egy gigantikus kozmikus szemet formálnak. Ha a folyamat egyszer befejeződik, egy óriási galaxis jön majd létre, a közepén egy szupermasszív fekete lyukkal.

A kettő közül az NGC 2207 a nagyobb, 143 ezer fényév átmérőjű, míg az IC 2163 valamivel kisebb, 101 ezer fényévet foglal el az univerzumból. Ez utóbbi nagyjából akkora, mint a Tejútrendszer. (A mi galaxisunk sugara 52 850 fényév.)

A Tour of IC 2163 and NGC 2207

This video tours a pair of spiral galaxies, IC 2163 at left and NGC 2207 at right, which reside 114 million light-years from Earth. The journey begins and ends on a new image that combines mid-infrared, visible, and ultraviolet light from the James Webb and Hubble space telescopes, and includes brief fades to Webb’s mid-infrared image and Hubble’s visible and ultraviolet light image.

A galaxisok egyesülése meglehetősen hosszú folyamat. A két objektum néhány millió évvel ezelőtt már keresztezte egymást, most épp megint egymás körül táncolnak. A hatás még nem annyira drámai, mint amilyen később lesz, a két galaxisnak ugyanis még látható a spirál szerkezete. Mindkettőben rendkívül aktív csillagképződés zajlik.

Az NGC 2207 és az IC 2163 is több tucatnyi Nap méretű csillagot hoz életre minden évben, ami azt is jelenti, hogy sokkal aktívabbak, mint a Tejútrendszer.

Emellett az ilyen aktív régiókban a csillagpusztulás is gyakori, a robbanások azonban úgy összenyomják a környező gázokat, hogy újabb csillagokat hoznak létre, és így tovább.

A kutatók a két galaxisnak köszönhetően képesek lesznek alaposan tanulmányozni a spirálgalaxisok evolúcióját, valamint a csillagok keletkezését és életét.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának tudományos felfedezésekről is hírt adó Facebook-oldalát.

Kult Kovács Bálint 2024. december. 27. 20:00

„Nem hívtak el a castingra, úgyhogy azt mondtam, nem lesz műtét”

Hogy Major Erik generációja egyik legjobb színésze, az is jelzi, hogy háromszor is jelölték a legígéretesebb pályakezdő díjára, és idén meg is nyerte a Színházi Kritikusok Céhe elismerését. A Radnóti Színház színészével bűnöző édesapja örökségéről, szeretetlenségről és arról is beszélgettünk, miért érezte úgy, visszaadhatja élete egyik legfontosabb főszerepét.