Nem éppen mostanában éli legjobb napjait az Intel, ezért minden dollárt megfogna. Jövedelmezőségének egyik kulcsa lehet, ha valamennyire kiszabadul a TSMC szorításából.
A TSMC, azaz a Taiwan Semiconductor Manufacturing Company a világ legnagyobb félvezetőgyártója, amely más vállalatok által tervezett chipeket gyárt nagy mennyiségben. Egyik fontos ügyfele az Intel, azonban mintha nem lenne minden rendben ezzel a kapcsolattal, legalábbis az amerikai cég részéről.
Az Intel jelenlegi Arrow Lake és Lunar Lake processzorgenerációinak asztali számítógépekhez és laptopokhoz való összes szilíciumostyáját a TSMC gyártja, majd az Intel a Foveros 3D technológiájával szereli össze és csomagolja. Ez persze negatívan érinti a haszonkulcsot, mivel a TSMC sem ingyen dolgozik, az Intelnek pedig versenyképesnek kell maradnia az AMD-vel és más riválisokkal szemben az árak tekintetében, így nem tudja áthárítani a TSMC árrését az ügyfelekre.
Érthető ezek után, hogy az Intelnek lépnie kell, és a Tom’s Hardware úgy tudja, hogy az Intel következő generációs (2025-ös) Panther Lake processzorai 70 százalékban házon belüli szilíciumot fognak tartalmazni (a gyártáshoz felhasználják az Intel újgenerációs gyártási technológiáját, a 18A-t), és ez a lépés pozitívan befolyásolhatja a vállalat profitját. A 2026-ban esedékes Nova Lake CPU-kkal pedig még több szilícium készül majd házon belül, ami azt jelenti, hogy ez még több nyereséget hozhat az Intel számára.
Az Intel bejelentése stratégiai lépésnek tekinthető, amely megerősíti házon belüli gyárainak fontosságát a félvezetőgyártásban. Külön kiemelendő, hogy az Intel összehangolja 18A-es folyamattechnológiájának gyakorlati alkalmazását és a Panther Lake gyártási időzítését. Ez a legmodernebb folyamattechnológiák fejlesztésének és termékfejlesztésének szinkronizálását mutatja, tükrözve az Intel gyártástechnológiájába vetett hitét.
Emellett persze okos döntés, hogy azért nem mindent visznek házon belülre, és azért fenntartják az együttműködési kapcsolatot a TSMC-vel. Ez ugyanis lehetővé teszi a gyártási kapacitás kockázati megosztását, és szükség szerinti rugalmas gyártási stratégia alkalmazását.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.