Bár az Apple szerdai bejelentésének sztárja az eddigi legerősebb MacBook Pro volt, a cég egy szokatlanul nagyvonalú gesztust is tett egy másik, olcsóbb modell esetében.
Bemutatódömping volt a héten az Apple-nél: hétfőn az M4-es chippel szerelt iMac, kedden a Mac Mini, most, szerdán pedig a megújított MacBook Pro mutatkozott be.
A sorrend a jelek szerint nem volt véletlen, az Apple a hardveres képességek szerint rendezte sorba az eszközöket. Az iMac „csak” a sima M4 chippel vásárolható meg, a Mac Minivel már bemutatkozott (választható, feláras opcióként) az M4 Pro, míg most a MacBook Pro felteszi a pontot az i-re az M4 Max chipekkel.
Az új lapkákat a 14 és a 16 hüvelykes gépek is megkapták, és mint az elmúlt két napban bemutatott eszközök, úgy már ezek is 16 GB RAM-ról indulnak – ami egy Pro jelölésű gépnél már évek óta indokolt lett volna.
A belépő a MacBook Prónál is a sima M4 chip 512 GB háttértárral, de ez csak a kisebb változatra vonatkozik: a 16 hüvelykes modellnél már az M4 Pro az alap lapka, 24 GB RAM társaságában. Memóriából 128 GB a csúcs (+ 500 000 forint), míg háttértárból 8 TB (+ 1,1 millió forint).
Az Apple érdekes módon ezúttal sem az előző generációhoz méri az új chipeket, a tájékoztató anyagokban az M1-sorozat a viszonyítási alap. Számításaik szerint az M1 Maxhez képest az M4 Max 3,5-szer is gyorsabb lehet, de a sima M4 és az M4 Pro is nagyjából ekkora javulást tud felmutatni a teljesítmény terén. Az abszolút csúcs a 40 magos GPU-val és 16 magos CPU-val szerelt M4 Max, amiben még egy 16 magos Neural Engine is helyet kapott. Ez utóbbi a mesterséges intelligencia meghajtásában segédkezik.
Újdonság az iPad Prónál és az iMacnél már bemutatott nanotexturált kijelző, amit 75 ezer forintos felár ellenében lehet választani. Ennek a tükröződéscsökkentésben lehet szerepe, például fényes környezetben. Az Apple közlése szerint az új MacBook Prók az SDR tartalmakat akár 1000, míg a HDR-t 1600 nites csúcsfényerővel is meg tudják jeleníteni.
Az M4 Max/Pro chippel szerelt változatok Thunderbolt 5-ös USB-C portokkal is fel vannak szerelve, melyek akár 120 Gb/s adatáviteli sebesség elérésére is képesek. Ami azonban szokatlan, hogy a vezeték nélküli kapcsolatok terén lemaradásban vannak a méregdrága laptopok: a Bluetooth 5.3-as, míg a wifi 6E szabványú. Utóbbi azért is különös, mert az iPhone 16-széria minden tagja támogatja már a wifi 7-et.
Az üzemidő akár 24 órás is lehet, de ez természetesen számos tényező függvénye. A 14 hüvelykes változat nyitóára 800 ezer forint; ezért az M4 chip jár 16 GB RAM és 512 GB háttértár társaságában, míg a 16 hüvelykes MacBook Pro 1 millió 250 ezer forinton nyit, amiért egy M4 Pro lapkát ad az Apple 24 GB RAM-mal, és szintén 512 GB háttértárral.
A gépeket számos ponton lehet módosítani a rendelés során, tapasztalataink szerint a legdrágább konfigurációban 3,6 millió forintért lehet kosárba helyezni a 16 hüvelykes MacBook Prót. Az előrendelés már megindult, de mint az előző két nap Apple-portékái, úgy ez is csak november 8-tól lesz kapható.
Egy meglepetés is jutott mára
Az Apple bejelentésdömpingjéből a MacBook Air látszólag kimaradt, ami annyiban helytálló, hogy az M4 chipet nem kapta meg – ám mint arra a 9to5Mac felfigyelt, a cég ennél is megduplázta a minimum RAM mennyiségét, ami eddig csak 8 GB volt.
A 16 GB-ért 100 000 forintos felárat kértek, ám a 8 GB most búcsúzott, és a forgalomban lévő M2-es, valamint M3-as változatoknál is a 16 GB a legkevesebb. Ráadásul egy forinttal sem kerülnek többe, mint az eddigi 8 GB-os változatok.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.