Technikailag még lehetséges, hogy 1,5 Celsius-fokon belül tartsa az emberiség a globális felmelegedés mértékét, ám erre egyre kevesebb az esély. A legújabb ENSZ-jelentés a vészharangot kongatja.
Az ENSZ Környezetvédelmi Program szakemberei új jelentést adtak ki a globális felmelegedéssel kapcsolatban, és – sajnos – nem túl meglepő módon nincs benne túl sok pozitív hír a jövőre nézve. Az anyagból kiderül, hogy az üvegházhatású gázok kibocsátása miatt a nemzetközi kötelezettségvállalások betartásával az évszázad során legalább 2,6 Celsius-fokkal emelkedik majd a bolygó átlaghőmérséklete.
A szervezet Brazíliában tartja majd az Éghajlatváltozási Keretegyezmény 2025-ös konferenciáját (COP30), ahol a tagállamoknak új kötelezettségvállalást kell benyújtaniuk a klímaváltozás megfékezésével kapcsolatban. A tagok egy része a Párizsi Klímaegyezményben foglalt 1,5 Celsius-fokos határt szeretné tartani, míg másik részük a most már reálisabbnak tűnő 2 Celsius-fokon belül maradnának.
Az ENSZ legfrissebb jelentése szerint technikailag a 1,5 Celsius-fok még mindig tartható, ám ehhez sokkal nagyobb lépéseket kellene tenni a kibocsátás csökkentése érdekében.
Ehhez 2030-ra 42, 2035-re pedig 57 százalékkal kellene csökkenteni a széndioxid-kibocsátást.
Hogy ez miként lehetséges, ahhoz segítséget is nyújt az ENSZ. Ezek szerint a nap- és szélenergia használatának fokozása a teljes kibocsátás-csökkentési potenciál 27 százalékát fedezné 2030-ra, 2035-re pedig már a 38 százalékát tenné ki. Eközben az erdőkre vonatkozó intézkedések minden évben 20 százalékkal járulhatnak hozzá ehhez.
Inger Andersen, az ENSZ Környezetvédelmi Programjának ügyvezető igazgatója szerint a lépések megtétele azért is fontos, mert minden egyes töredék fok emberéletek megmentését jelenti, nem is beszélve a gazdasági károk mértékének csökkenéséről.
Az ENSZ minden évben kiad egy ehhez hasonló iránymutatást, miközben azt is felmérte már, hogy mi okozza a legnagyobb környezetszennyezést. Egy 2024 tavaszán kiadott jelentés szerint ez az 57 cég felelős a globális szén-dioxid-kibocsátás 80 százalékáért.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának tudományos felfedezésekről is hírt adó Facebook-oldalát.