Ne legyenek kétségeink, lesznek még világjárványok. Akárcsak a Covid idején, akkor is jól jöhetnek majd az olyan megoldások, amelyek a szennyvízből tudják kimutatni az aktuális állapotot. A maiaknál jóval egyszerűbb, olcsóbb, ráadásul még gyorsabb tesztelő eszközt fejlesztettek az Egyesült Királyság egyik egyetemén.
Egy járvány esetén gyorsan kell dönteniük az egészségügyi hatóságoknak azzal kapcsolatban, hogy mikor hozzanak szigorú rendelkezéseket (például iskolák bezárását), és mikor oldhatják fel azokat. A víztisztító telepek szennyvizei sokat elárulnak a lakosság fertőzöttségéről – a módszert a Covid–19-világjárvány idején is használták a közösségi fertőzések nyomon követésére és a közvetlen egészségügyi intézkedésekhez.
A legmegbízhatóbb módszer a vízminták vizsgálatára jelenleg a polimeráz láncreakció PCR-teszt, azonban ehhez jól felszerelt laboratóriumokra és képzett technikusokra van szükség. Ez egyúttal azt is jelenti, hogy a mintákat nem lehet azonnal vizsgálni, hanem hűtőláncban kell tárolni, majd elszállítani a laboratóriumba. Összességében a feldolgozás hosszú ideig is eltarthat, és sajnos még drága is.
Egy új módszer azonban drasztikus változást hozhat ezen a területen. A Cranfield Egyetem szakemberei egy olyan eljárást fejlesztettek ki, amely során a szennyvízmintákat viasszal nyomtatott papírlapra kell helyezni, amit „origami” stílusban hajtogatnak – olvasható az egyetem közleményében. A papír vegyi anyagai reagálnak bizonyos betegségjelzőkre (biomarkerekre), amelyek hatására fluoreszkáló szín jelenik meg rajtuk. Az eredmények gyorsan értékelhetők, ugyanis leolvashatók akár egy mobiltelefon kamerájával.
Az egész folyamat, a mintavételtől az eredményekig, kevesebb mint 90 percet vesz igénybe, így ez a teszt lényegesen gyorsabb, mint a hagyományos PCR-teszt, viszont az eredmények legalább olyan pontosak, ráadásul a költségek töredékéért (egy teszt 500 forintnál kevesebbe kerül). Ez a megoldás tehát hatékony módja lehet a betegség közösségeken belüli terjedésének korai észlelésére, az új változatok nyomon követésére, és annak megállapítására, hogy egy variáns meddig van jelen egy közösségben.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának tudományos felfedezésekről is hírt adó Facebook-oldalát.