Tech hvg.hu/MTI 2024. október. 24. 10:03

A pécsi kesztyű után jön a pécsi okospóló – mutatjuk, mit tud majd

Egészségügyi adatok kinyerésére és azonnali internetes továbbítására alkalmas okospóló fejlesztésébe kezdtek a Pécsi Tudományegyetem (PTE) kutatói.

A PTE közleménye szerint a Nemzeti Kutatási, Fejlesztési és Innovációs (NKFI) Alap támogatásával zajló kutatásban egy olyan okospóló kialakítását tűzték ki célul, amely segítségével hiteles egészségügyi adatokat nyerhetnek ki a szakemberek, és az így nyert információk komoly orvosszakmai döntéseket alapozhatnak meg.

A kinyert adatokat az okospóló online módon továbbítja majd a tervek szerint a keletkezése másodpercében, így az orvos azonnal értékelni tudja azt, és később akár tanácsadás épülhet rá a dietetika és a mozgás tekintetében is. Kitértek rá: az egyetem egészségtudományi karának Humán Páciens Szimulációs Központjában már telepítettek is egy távfelügyeleti központot, amely különböző célcsoportok esetében fiziológiai paraméter monitorizálását teszi lehetővé krónikus betegségben, idősellátásban és egészségtudatos páciensek számára.

A folyamatot később a mesterséges intelligencia is segítheti, hiszen az így keletkezett adatbázisok elemzésével olyan applikációk születhetnek, amelyek az átlagfogyasztó számára is könnyen értelmezhetővé tennék az adatokat. A jelenleg fejlesztés alatt álló okospóló prototípusa várhatóan a jövő év tavaszán készül el.

Okospólóval az egészségért – egyedülálló fejlesztés a Pécsi Tudományegyetemen

A Pécsi Tudományegyetem legújabb kutatásában egy olyan okospóló kialakítását tűzte ki célul, aminek segítségével validált egészségügyi adatokat nyerhetnek ki a szakemberek. Az így nyert információk komoly orvosszakmai döntéseket alapozhatnak meg egészségünk megőrzése vagy javítása érdekében. Akár távfelügyeleti rendszer keretében bizonyos paraméterek pontos leírására is alkalmazhatóak lehetnek.

Betlehem József rektorhelyettes, a Kooperatív Technológiák Nemzeti Laboratórium (KTNL) vezető kutatója egy videóban közölte: az okoseszközök megjelenése nemcsak az emberek életében indított el forradalmi változásokat, de a tudományos világban is. Az orvosszakmai döntéseket megalapozó okoseszközök terén több program is elindult a PTE-n, ezek egyike az okospóló, amelynek kifejlesztésekor a szakmailag hitelesített adatokat érzékelő szenzorok beépítése mellett a kényelmes viselhetőség is szempont lesz.

Az okospólók által közvetített adatokra a későbbiekben gyógymódokat, életmódbeli tanácsokat lehet majd építeni, emellett tendenciákat lehet vele leírni – emeli ki Betlehem. A folyamatot a jövőben a mesterséges intelligencia is segítheti, és olyan applikációk készülhetnek, amelyek bárki számára könnyen értelmezhető módon jeleníthetik meg az adatokat.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.