Tech HVG 2024. október. 22. 19:03

Ezeken a felvételeken megláthatja a láthatatlant

A neves fényképezőgép-gyártó Nikon immár öt évtizede mutatja be az emberi szemmel láthatatlan mikrovilág csodáit éves fotomikrográfiai versenyén. Az idei pályaműveknek sem csupán esztétikai értékei vannak, hanem tudományos szempontból is jelentősek.

A Nikon Small World verseny az egészen apró objektumok világába kalauzol el. A gyakori témák közé tartoznak az emberi, növényi és állati sejtek, rovarok extrém közeli felvételei, fizikai folyamatok megdermedt pillanatai.

Az idei első díjat egy olyan felvétel kapta, amelyik differenciált egér-agytumorsejteket mutat be, kiemelve az olyan összetevőket, mint amilyen a sejt egyik legfontosabb vázrendszere, az aktin citoszkeleton, illetve a mikrotubulusok és sejtmagok. Azt is bemutatja, hogyan vezethet ezen összetevők megzavarása neurodegeneratív betegségekhez, például Alzheimer-kórhoz vagy ALS-hez.

Nikon Small World/Bruno Cisterna

Hogy egy ilyen felvétel elkészítése mennyire nem egyszerű, arról a kép készítője, Bruno Cisterna így vallott? „Körülbelül három hónapot töltöttem a festési folyamat tökéletesítésével, hogy biztosítsam a sejtek tiszta láthatóságát. Miután öt napot hagytam a sejtek differenciálódására, meg kellett találnom a megfelelő látómezőt, ahol a differenciált és nem differenciált sejtek kölcsönhatásba léptek. Ez mintegy háromórányi precíz megfigyelés a mikroszkóppal, hogy sikerüljön megragadni a megfelelő pillanatot.”

A második helyre is egy lenyűgöző felvétel került. Marcel Clemens képe egy tű és vezeték között ívelő elektromosságot rögzít, amelyet 10 ezer voltos potenciálkülönbség alkalmazásával állítottak elő.

Nikon Small World/Dr. Marcel Clemens

A harmadik helyezést Chris Romaine kapta a kannabisz növény levelét ábrázoló képéért. A hagymás szerkezetek trichomák vagy szőrszerű növényi függelékek, a belsejében lévő buborékok pedig kannabinoid hólyagok, folyadékkal teli, hólyagszerű struktúrák.

Nikon Small World/Chris Romaine

Összességében 87 képet neveztek be az idei versenyre a világ minden tájáról. A lélegzetelállító felvételeket ezen az oldalon tekintheti meg.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának tudományos felfedezésekről is hírt adó Facebook-oldalát.