Tech Balogh Csaba 2024. október. 18. 07:02

Furcsa mozdulatokat érzékel a lakás, már csippan is a telefon: Betörtek. Szóljon-e a rendőrségnek?

Balogh Csaba
Szerzőnk Balogh Csaba

Valós időben azonosítja a lakáson belüli szokatlan mozgásokat a mesterséges intelligenciára alapuló okosotthon-rendszer, amit a helyi rendőrség és az e& nevű mobilszolgáltató mutatott be a dubaji GITEX 2024 technológiai kiállításon.

Magyarországról talán furcsa hallani, ha egy rendőrség nemcsak a város biztonsága, hanem a lakói „boldogsága és nyugodt életük” elősegítése érdekében vezet be valamit – pontosan ez történt a GITEX 2024 kiállításon, ahol a dubaji hatóság az e& UAE telekommunikációs szolgáltatóval közösen mutatta be a Smart Home Security System nevű megoldást, melynek neve pont azt jelenti, mint amiről szó van: okosotthonos biztonsági rendszer.

Ajtókra, ablakokra helyezett szenzorok és kamerák szolgáltatják az adatokat, melyeket a központ dolgoz fel, ember nélkül, önműködően. Ha a rendszer az adatok alapján arra következtet, hogy nem a lakás tulajdonosa esik-bukik éppen a nappaliban, hanem betörésre utaló mozgásformák figyelhetők meg, akkor riasztást küld a felhasználó mobiljára. Itt az ember két lehetőség közül választhat: dönthet úgy, hogy ő maga néz utána a dolgoknak, de választhatja azt a lehetőséget is, hogy a lakása rendszerét azonnal összekapcsolja a rendőrség által működtetett vezérlőteremmel, ahonnan kiindulva a dubaji rendőrök néznek utána a történéseknek.

A rendszer technológiai hátterét a regisztrációtól a beszereléstől át az üzemeltetésig az Egyesült Arab Emírségek állami tulajdonában lévő e& UAE telekommunikációs szolgáltató biztosítja. Ez az a vállalat, amely a napokban írt alá egy egymilliárd dollár értékű szerződést felhőbéli kapacitásai kibővítésére. A cég a közeljövőben Európában terjeszkedik, többek között a Yettel Magyarország többségi tulajdonosa lesz.

Az e& UAE okosotthon-koncepciója a GITEX 2024 kiállításon
e& UAE

Az e& UAE egyébként egy teljes okosotthon-koncepción is elhozott a dubaji kiállításra, melynek a hologram formájában megjelenő digitális asszisztens ugyanúgy része, mint a térkép dohányzóasztalra vetítése akkor, amikor a családtagok éppen egy helyet akarnak rajta kikeresni. A szolgáltató szerint a legfontosabb az, hogy a mesterséges intelligencia ne valami mutogatnivaló technológiaként lépjen be az otthonokba, hanem a technológiai részt tulajdonképpen elrejtve simuljon bele a mindennapokba, úgy tegye kényelmesebbé az emberek életét.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

Világ Bábel Vilmos 2024. november. 26. 17:49

Angela Merkel szerint Angela Merkel mindent jól csinált

Megjelent a kortárs európai politika legmeghatározóbb vezetőjének önéletrajza. Angela Merkel 300 oldalt írt a gyerekkoráról és 400-at a kancellári hivatalban töltött 16 évről. Bocsánatkérés nincs, már-már komikusan leíró próza van. Orbán Viktor először egy focimeccsen tűnik fel. Recenzió.