Bizonyos típusú, a robotok kiszűrésére létrehozott CAPTCHA-feladatokat már 100 százalékos hatékonysággal tud megoldani a mesterséges intelligencia. Ami lassan teljesen haszontalanná teszi az egyébként bosszantó feladványokat.
Igazolja, hogy nem robot – mindenki találkozott már ilyen, úgynevezett CAPTCHA-val a böngészés során, leginkább regisztráció vagy bejelentkezés során. Jellemzően fel kell ismerni például a kis bélyegképeken látható zebrát, jelzőlámpát, valamilyen állatot stb., és a rendszer így szűri ki, hogy a túloldalon robot vagy ember van-e.
Úgy tűnik azonban, hogy ez lassan már csak az emberek bosszantására lesz jó, egy új tanulmány szerint ugyanis a lokálisan futtatott, speciálisan a feladatra betanított MI-modellek 100 százalékos sikerrel tudják elhitetni a rendszerrel, hogy ők robotok.
Andreas Plesner, az ETH Zurich PhD-hallgatója kollégáival a Google-féle ReCAPTCHA v2-re koncentrált az egyelőre pre-printként elérhető tanulmányában. Ez a verzió azt kéri öntől, hogy egy képen jelölje be azokat a négyzeteket, amelyeken egy adott objektum (autó, motor, lépcső, jelzőlámpa stb.) látható. Bár ennél már van egy fejlettebb változat, még mindig weboldalak milliói alkalmazzák.
A használt mesterséges intelligencia a YOLO nevű nyílt forráskódú objektumfelismerő modell volt, mely nem igényel jelentős számítási kapacitást – ellenben valós időben tudja azonosítani az egyes objektumokat, ami ebben az esetben remek alap a rosszindulatú tevékenységekhez.
A kutatók 14 000, forgalomról készült fotóból képezték ki a modellt, de arra is be kellett tanítani, hogy a modell el tudja dönteni, az adott képkockán látható-e az adott objektum. A rendszer átverésére VPN-t is használtak a szakemberek, így azt a ReCAPTCHA azt sem tudtak kiszűrni, hogy ugyanarról az IP-ről próbálkozik valaki (valami) újból és újból.
Motorkerékpárok esetében 69, míg a tűzcsapok esetében 100 százalékos sikert tudott felmutatni az MI, tehát a CAPTCHA már nem igazán jelent akadályt nekik. Az már csak szimplán kínos, hogy a kapcsolódó kísérletekben az MI esetenként kevésbé küszködött az akadály megugrásával, mint az emberek – derül ki az Ars Technika összegzéséből.
A portál felidézi: korábbi tanulmányokban figyeltek már meg szakemberek 68–71 százalék körüli sikerrátákat, de az, hogy akár az esetek 100 százalékában átrághatja magát az MI az ő kiszűrésére létrehozott rendszeren, az példátlan.
Bár a ReCAPTCHA v3 már a felhasználó interakcióit is elemzi, szemben a tanulmány alapjául szolgálóm v2-vel, az egyértelműen kirajzolódik, hogy újabb és újabb módszereket kell találni a robotok kiszűrésére. A hagyományos ellenőrzések kora jó eséllyel lejárt – a gépek ugyanis egyre ügyesebben játsszák ki őket.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.