Dél-koreai kutatók a macskák szemének felépítését próbálták meg lemásolni egy újfajta éjjellátó kamerához, a végeredmény azonban még nem tökéletes.
Régóta léteznek már éjjellátó készülékek, amelyek rendkívül hasznosak lehetnek például akkor, ha sötétben kell kutatni egy eltűnt személy után, de a fronton lévő katonák számára is hasznos a technológia. Egy gyenge pontja azonban biztosan van: nem tud megbirkózni az álcázással. Dél-koreai mérnököknek azonban sikerült megoldaniuk ezt a problémát.
Jung Min-szong, a Kvangdzsu Tudományos és Technológiai Intézet kutatója munkatársaival együtt a macskák szeméből inspirálódott. A szakemberek ennek köszönhetően egy olyan kamerát építettek, ami képes képeket rögzíteni a sötétben, valamint átlát az álcázáson. A technológiának számos felhasználási módja lehet, beleértve a fent említett katonai célokat is.
Aki már látott macskát egy sötét szobában, az biztosan találkozott azzal a jelenséggel, hogy a négylábú szeme még nagyon kevés fény mellett is képes felragyogni. A jelenséget az állat szemében lévő tapetum lucidum nevű szövetréteg okozza, ami képes visszaverni a fényt. A retina a beérkező és a szövet által visszavert fényt is képes érzékelni, ami a macskáknak rendkívül jó látást biztosít éjszaka is.
Egy másik jellemzője az állatnak a függőleges pupilla, ami rendkívül jó mélységérzékelést biztosít a számára. Ennek köszönhetően ki tudja szűrni a háttér zűrzavarát, és képes folyamatosan egy dolgot – például a prédaállatot – a fókuszban tartani.
A szakemberek ezt próbálták meg lemásolni: egy függőleges kameranyílást készítettek, valamint ezüst és szilícium segítségével a szövetréteget is megalkották – írja a Gizmodo. A Science Advances című tudományos folyóiratban megjelent publikáció szerint az eszközt úgy tesztelték, hogy egy egér alakú objektumra irányították, amelyet egy vonalminta takart el különböző távolságokban. A rendszer az álcázás ellenére is ki tudta venni az egér alakját.
A rendszer még nem tökéletes. A kutatók szerint a látott kép élessége még bőven elmarad attól, ahogyan a macskák látnak, a résszerű pupilla miatt pedig csökken a látótér. A jövőben ezeket a problémákat küszöbölnék ki a dél-koreai mérnökök.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.